Ana Sayfa Haberler Şili’de öğrenciler işgal eylemi gerçekleştirdi

Şili’de öğrenciler işgal eylemi gerçekleştirdi

0
Şili’de öğrenciler işgal eylemi gerçekleştirdi

Şili’de öğrenciler 2019 yılındaki isyanın ardından tutuklanan mahkumların serbest bırakılması için Şili’nin başkentinde bulunan Ulusal İnsan Hakları Enstitüsünün genel merkez binasını işgal etti.

Yolculuk’un TeleSur’dan aktardığı habere göre, Lise Öğrencileri Koordinasyonu’da işgal eylemine katılırken, “MApuche” tutsaklarının serbest bırakılmasını talep etti.

2 yıldır yargılama dahi yapılmadı

2019 yılında Şili’de neolbieral politikalara karşı sokak eylemleri sırasında gözaltına alınan çok sayıda Şilili o tarihten bugüne kadar mahkemeye dahi çıkarılmadı.

Başkent Santiago’daki genel merkez binasını işgal eden öğrenciler, söz konusu kurumun Şili’deki insan hakları ihlallerine karşı sessiz kalması nedeniyle bu eylemi gerçekleştirdiklerini belirttiler.

Yargılanmadan tutuklu bulunanlar için adalet çağrısı yapılan işgalde binanın duvarlarına afişler ve pankartlar asıldı.

Senato tutukluların durumunu tartışıyor

Öğrenciler yaptığı açıklamada söz konusu adaletsiz uygulamaların toplumsal hareketleri ve sokak eylemlerini suç haline dönüştüren bir gerçeklik olduğuna dikkat çekiyor.

Eylemin gerçekleştiği sırada Şili’de yeni anayasayı hazırlayacak komisyonun üyeleri de tutuklu bulunanların durumunu tartışıyordu.

Öte yandan, Şili Senatosu’nda güçlü itirazlara rağmen 2019 yılındaki eylemlerde tutuklananların affedilmesine yönelik bir yasa tasarısının hazırlandığı biliniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here