Haberler

Mahkeme zırhlı aracın ezdiği Şahin Öner’i “asli kusurlu” buldu

2013 yılındaki bir eylem sırasında Şahin Öner isimli yurttaşı kullandığı 75 kod Shortland marka zırhlı araçla ezen polis Selahattin K. görülen duruşmada “tali kusurlu” bulundu.

MA’da yer alan habere göre, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Şehitlik Mahallesi’nde 10 Şubat 2013’te bir protestoda, Şahin Öner’i ezerek ölümüne neden olan 75 kod Shortland marka zırhlı aracının sürücüsü polis Selahattin K.’nin yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü.

Olay yeri raporu dikkate alınmadı

İki duruşma öncesinde olay yeri keşfinin raporunun hazırlanması için İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Trafik Kürsüsü’ne gönderilen bilirkişi raporu da dosyaya eklenmişti.

Diyarbakır 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ne sunulan raporda, olaya tanık olan çevre esnafının “zıhlı polis aracının hızlı bir şekilde bir genci kovaladığını, gencin ellerini kaldırarak araca döndüğünü ve aracın bu gence göğsünden çaparak onu sürüklediği” yönündeki ifadeleri dikkate alınmadı.

İTÜ’nün “olayı sıradan bir trafik kazası gibi ele alan” 25 Haziran 2015 tarihli bilirkişi raporunun eleştirildiği yeni raporda, “Özel imalat aracın yoldan istifade etmek için yolda bulunmadıkları” tespitinde bulunuldu.

Polis aklanmaya çalışıldı

Mahkemede rapor doğrultusunda olayla ilgili olarak iki ihtimal üzerinde duruldu.

İlk ihtimalde polis Selahattin K.’nin Şahin Öner’i görmemiş olabilme ihtimaline dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

Kaza anında yoldaki alacakaranlık ortam, vefat eden Şahin Öner açık renk elbise giymemiş oluşu, sevk ve idaresindeki aracın kısıtlı görüş açıklığıyla birlikte, araç üzerinde rapor edilen patlayıcı-yanıcı bv. madde izlenim oluşturan-patlama-yanmanın tam çarpma anında denk gelmesinden dolayı, vefat eden Şahin Öner’in aracı sevk ve idare eden polis memuru sanık Selahattin K.’nin görmemiş olmasıdır.

İkinci ihtimal olarak ise Selahattin K.’nin, yolda ilgili ilgisiz kişilerin ve araçların geçebileceğini dikkate alarak hızını azami düzeyde düşürmesi gerektiği ve olası kazalara sebebiyet vermemesi gerektiği vurgulandı.

Raporda, bu durumda ise Selahattin K.’nin ikinci dereceden, yani “tali kusurlu” olacağı ileri sürüldü.

Sanık polisin kusur durumuna ilişkin, “Araç sürücüsü polis memuru Selahattin K.’nin yukarıda açıklanan birinci ihtimalin geçerli olması durumunda alabileceği herhangi bir tedbir olmaması nedeniyle kusursuz olduğu, ikinci ihtimalin geçerli olması durumunda tali kusurlu olduğu sonucuna varılmıştır” değerlendirmesi yapıldı.

Öner “asli kusurlu” bulundu

Raporda, zırhlı araçla ezilen Öner’in ise “asli kusurlu” olduğu iddia edildi.

Dava konusu kazada, 21 A 7543 plakalı 75 kodlu aracın çarpması sonucu yaralanmaya müteakip vefat eden Şahin Öner ise o sırada dosya içeriğine göre (Adli Tıp buluntuları) kurallara uygun davranmayarak yol üzerinde bulunması sonucu meydana gelen olayda asli kusurlu olduğu sonucuna varılmıştır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir