Haberler Manşet

Manavgat’ta 3 kişi yaşamını yitirdi, Adana, Osmaniye ve Mersin’de dün başlayan orman yangınları etkisini sürdürüyor

Telgraf haber:

ANTALYA – Adana, Antalya, Osmaniye ve Mersin’de dün başlayan orman yangınları etkisini sürdürüyor. Manavgat’ta çıkan yangında 3 yurttaş yaşamını yitirdi.  Türkiye’nin güneyinde yer alan 4 kent çıkan orman yangınları dolayısıyla alevlere teslim olmuş durumda. Adana, Antalya, Osmaniye ve Mersin’de çıkan yangınlar, yapılan tüm müdahalelere rağmen henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Antalya’nın Manavgat ilçesinde dün öğlen saatlerinde dört ayrı noktada başlayan yangın rüzgarın da etkisiyle kısa sürede büyüyerek ilçe merkezine kadar ulaşmıştı. Ortaya çıkan tehlike nedeniyle Yeniköy, Evrenseki ve Kalemler mahalleleri boşaltıldı. Söndürme çalışmalarının devam ettiği yangın sabah saatlerinde Akseki ilçesine bağlı Kepezbeleni Mahallesi ile Manavgat ilçesindeki Oymapınar Barajı çevresine kadar uzandı. Yangın dolayısıyla Kepezbeleni Mahallesi ile Manavgat ilçesine bağlı Karavca, Güzelyalı, Saraçlı, Çeltikçi ve Ulukapı mahallerindeki bazı evler boşaltıldı.

3 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

 Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Manavgat’taki yangının kontrol altına alındığını, ancak Akseki’deki yangının devam ettiğini açıkladı. Pakdemirli, 82 yaşındaki bir yurttaşın yangın nedeniyle yaşamını yitirdiği bilgisini paylaştıktan sonra 2 yurttaşın daha yaşamını yitirdiğini açıkladı. Pakdemirli, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Maalesef Antalya Değirmenli Mahallesi Delioğlanlı mevkisinde ikamet eden Osman Gardaş ve Şehri Gardaş’ı kaybettik” dedi. 

34 KÖY BOŞALTILDI

 Rüzgarın işlerini zorlaştırdığını dile getiren Pakdemirli, Oymapınar Barajı’nda 10 kişinin mahsur kaldığını, kurtarma helikopterinin aşırı rüzgar nedeniyle bölgeye gidemediğini aktardı. Pakdemirli, şu açıklamalarda bulundu: “Toplam 34 köy ve mahalle boşaltıldı. Silifke’de devam eden yangının yüksek gerilim hattından olduğu düşünülmekte. 3 uçak, 29 helikopter ve 1832 personel bu alanda görev yapmaktadır. Maalesef bir kaybımız var. Antalya Akseki’de 82 yaşındaki bir vatandaşımız vefat etmiştir. Başımız sağ olsun. Buradan sizler vasıtasıyla yangın bölgelerindeki vatandaşlarımıza tekrar sesleniyorum. Uyarıları mutlaka dikkate alsınlar. Uyarıları boşa yapmıyoruz. Elbette malımız önemli ama hiçbir şey canımızdan önemli değil. Evinde yalnız kalan amcamız maalesef vefat etmiş durumda. Lütfen anonslara ve bu konudaki çağrılara mutlaka uymamız gerekir diye düşünüyorum. Oymapınar Barajı’nda 10 kişinin mahsur kaldığı bilgisi var elimizde. Hayati tehlikeleri yok. Burada anonslar yapıldı, maalesef orada kalmışlar. Helikopterle bu arkadaşlarımızı alma imkanımız yok. Helikopterler havada zor duruyorlar, biz de güçlük çektik. Bütün bu coğrafyalarda, tüm yangın coğrafyalarında hava araçları zorlukla faaliyetlerine devam edebiliyor. Oymapınar’da mahsur kalan vatandaşlarımızla ilgili ekiplerimiz yolda. Onları tahliye etme çabası içindeler.”  AFAD da, dün öğle saatlerinde çıkan ve rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan orman yangınında 3 yurttaşın hayatını kaybettiğini, 122 yurttaşın  etkilendiğini, 58 yurttaşın da tedavilerinin devam ettiğini bildirdi.

 SORUŞTURMA BAŞLATILDI

 Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı, ilçenin 4 ayrı noktada çıkan yangınlarla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu. 

OSMANİYE’DE DE  YANGIN

Osmaniye’nin merkez ve Kadirli ilçesinde dün başlayan orman yangını da halen devam ediyor.  Kadirli’ye bağlı Karatepe ve Bozkuyu köyleri arasındaki ormanlık alanda dün saat 13.00 sıralarında başlayan yangın, ikinci gününde rüzgar nedeniyle henüz kontrol altına alınabilmiş değil. Dün havanın kararması nedeniyle ara verilen havadan müdahale çalışmalarına günün aydınlanmasıyla birlikte tekrar başlandı. Yerleşim yerlerine sıçrayan, evlerin ve bahçelerin yandığı, ahırlardaki hayvanların da öldüğü yangın, gece karadan yapılan müdahaleye rağmen kontrol altına alınamadı. Poyrazın etkisiyle hızla büyüyen yangını söndürmek için ekiplerin karadan ve havadan müdahalesi devam ediyor. 

 6 ŞÜPHELİ GÖZALTINA ALINDI 

Osmaniye merkeze bağlı Dereobası Mahallesi’ndeki orman yangınının ise gece saatlerinde kontrol altına alındığı, soğutma çalışmalarının ise sürdüğü öğrenildi. Dereobası Mahallesi’ndeki orman yangınını çıkardığı şüphesiyle gözaltına alınan 6 kişinin sorgusunun ise devam ettiği bildirildi. 

ADANA’DA 7 KÖYDEKİ BİR ÇOK EV YANDI

  Yine Adana’nın Kozan ve Aladağ ilçelerindeki ormanlık alanlarda dün çıkan yangınlara yön elik ekiplerin havadan ve karadan müdahaleleri sürüyor. Kozan’a bağlı Akdam Mahallesi’nde dün akşam saat 19.45’te ormanlık alanda çıkan yangın, rüzgarın etkisiyle kısa sürede büyüdü. Ekipler havanın karanlık olması nedeniyle yangına ilk etapta karadan müdahale etti. İş makineleri, arazöz ve personellerin müdahalesi gece boyunca sürdü. Yangın gece kontrol altına alınamadı.  Sabahın ilk ışıkları ile alevlerin teslim aldığı yerleşim yerlerinde acı tablo ortaya çıktı. Yangın bölgesine yakın olan ve tedbir amaçlı boşaltılan 7 köyde birçok ev alevlere teslim oldu. Ekiplerin yangınla mücadelesi tüm hızıyla sürüyor. 

MERSİN’DE SÖNDÜRME ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR 

Mersin’in Silifke ve Aydıncık ilçelerinde dün çıkan orman yangınları devam ediyor. Silifke’ye bağlı Boğsak mevkisindeki ormanlık alanda henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. İhbar üzerine bölgeye yönlendirilen ekipler, alevlere havadan ve karadan müdahale etmeye başladı. Ekiplerin yangını kontrol altına alma çalışmaları sürüyor. Aydıncık’a bağlı Pembecik Mahallesi’nde öğle saatlerinde başlayan ve yerleşim yerlerini de tehdit eden yangın, rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Tedbir amaçlı 5 köy boşaltılırken, ekiplerin müdahalesi devam ediyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir