Ekoloji

Manavgat’ta büyük orman yangını yerleşim yerlerine sıçradı: “Yangın, mahallelerde henüz kontrol altına alınamadı”

Antalya’nın Manavgat ilçesinde ormanlık alanda yangın çıktı. Rüzgarın da etkisiyle kısa sürede yayılan alevlere, havadan ve karadan müdahale edildi. Yangını söndürme çalışmalarına, Antalya’nın yanı sıra çevre illerden gelen ekipler de destek verdi.

Manavgat’ın Yeniköy, Sarılar, Bahçelievler ve Sorgun bölgesinde 4 noktada çıkan yangın, bölgedeki yerleşim yerleri ve tarım alanlarının yanı sıra hayvanların barındığı noktalara da yayıldı. Manavgat’ın Kalemler Mahallesi Azizler mevkiisindeki yangında evlerinde olanlar, görevlilerce araçlara bindirilerek alandan uzaklaştırılırken, bazı evlerin zarar gördüğü ve hayvanların telef olduğu belirtildi.

“Yangın Manavgat merkeze sirayet etmiş durumda”

Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen, “Yangın yerleşim yerlerine ulaştı, ev ve iş yerlerine zarar verdi. Yangın Manavgat merkeze sirayet ulaşmış durumda” dedi.

Ulusal bir televizyon kanalında canlı yayına bağlanan Sözen “Tahliye edilen yerleşim alanları var, can kaybı olmamasını umuyoruz. Rüzgarın etkisiyle yangın kısa sürede yayılıyor. Nereye müdahale edeceğimizi şaşırdık. Yangına tam anlamıyla müdahale edemedik. Havadan müdahale var. Devam ettiği için trafik kilitlendi. Akılalmaz, kötü bir tablo. Tam anlamıyla neyin içinde olduğumuzu bile fark edemedik. Vatandaşlarımızdan yangının olduğu bölgelerde araçlarıyla trafik oluşturmamalarını istiyoruz” dedi.

“Mahallelerde henüz kontrol altına alınmadı”

Manavgat Kaymakamı Mustafa Yiğit yangının çıkış nedenine ilişkin şu anda bir şey söylemenin mümkün olmadığını belirterek temennilerinin can kaybı olmaması olduğunu kaydetti. Yiğit yangının mahallelerde henüz kontrol altına alınamadığını söyledi.

Kaymakam Yiğit Manavgat Devlet Hastanesi’nin boşaltıldığı iddialarını yalanladı, hastanede bir sağlık hazırlığı yapıldığını söyledi. Hastanenin ormanlık alana yakın olduğunu bildiren Yiğit “Çam kozalakları yangının sıçramasına neden oluyor” dedi

Edinilen bilgilere göre, 3 mahalle boşaltıldı. Halk evlerinin etrafını sulayarak kendilerince önlem almaya çalışıyor. Çiftçiler hayvanlarını açık alana çıkartarak korumaya çalışıyor. Çevre illerden gelen ekipler de yangına müdahalede destek veriyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir