Haberler Manşet

Memur Sen’in ”güvencesi” Saray’ın Vaadi ile 3600 ek gösterge 2023 de

ETELGRAF HABER-

Milyonlarca kamu çalışanı 3600 ek gösterge alınca maaşları 107 lira, emekli aylıkları 820 lira, emekli ikramiyeleri 30 yılı dolduranlar da 24 bin 600 lira birden artacak.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisini ziyarete gelen Memur-Sen Başkanı Ali Yalçın’ın 3600 ek gösterge talebi üzerine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e ‘çalışmayı başlatın’ talimatı verdi. Milyonlarca Kamu Çalışanı ve emeklisinin maaş ve ikramiyelerinde önemli iyileştirme yapacak düzenlemenin teknik çalışması 2022’nin Haziran ayına, yasalaşma süreci 2022 sonuna yetişecek. Uygulama ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin yapılacağı 2023 yılına yetişecek. yaklaşık İki yıl sonra.

Hesaplamalara göre, 3600 ek göstergenin yasalaşmasıyla öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ve yöneticilerin maaşlarında brüt 107 TL, emekli aylıklarında 820 lira ve emekli ikramiyelerinde de 24 bin 600 lira artış olacak.

ÖNCE KOMİSYONA HAVALE EDİLDİ.

Çalışma Bakanı Bilgin’in memur toplu sözleşme görüşmelerinde sözünü verdiği 3600 ek gösterge vaadinde ”kritik” adım atıldı. Memur-Sen Başkanı Yalçın’ın konuyu hatırlatması üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Bakan Bilgin’e, “3600 çalışmasını hemen başlatın, 2022 ortasına kadar da teknik çalışmayı bitirin” dediği öğrenildi. 3600 ek göstergeyle ilgili ilk teknik çalışma önümüzdeki Kasım ayındaki Kamu Personeli Danışma Kurulu’nda yapılacak. Kurulun kamu tarafı 3600 için teknik bir komisyon oluşturacak. Bu komisyonda düzenlemenin mali, sosyal güvenlik, kadro ve sosyal tarafları ortaya çıkarılacak. Komisyonda ayrıca sendikaların daha geniş kitlelere yansıtılması yönündeki talepleri de değerlendirilecek.

MEMUR SEN TOPLU SÖZLEŞMEDE EMEKÇİ ÖRGÜTÜ GİBİ DAVRANMADI HÜKUMETE POLİTİK DESTEK VERDİ.

Memur Sen Tolu sözleşme döneminde Kamu Emekçilerinin haklarını koruma ve geliştirme konusunda milyonlarca Kamu Çalışanının tepkisini çekmişti. Önerilerinin gerisinde bir sözleşmeye imza atmıştı.Hakem Kuruluna baş vurma hakkını kullanmayarak siyasi tercihini siyasi iktidardan yana kullanmıştı.

Şimdi ise 3600 ek gösterge ile ilgili emekçilerin 2 yıl sonra faydalanabilecekleri bir konu müjde gibi sunulmaktadır. Enflasyon,ve alım gücü değer kayıpları hesaplanmaz iken seçimler dönemine hesap yapılaması ve bir sendikanın bu hesapların içinde olması düşündürücüdür.

Düzenleme öğretmen, polis, hemşire, din görevlileri ile yönetici pozisyonundaki kamu çalışanlarını kapsıyor. Halen maaş, emekli aylığı ve emekli ikramiyeleri 2200’ün altı, 2200 ve 3000 ek göstergeye göre hesaplanan memurlardan 3600’e yükselecek olanların toplam kamu çalışanı sayısının yüzde 90’ını oluşturduğu belirtildi.

MAAŞ, AYLIK VE İKRAMİYE ARTACAK

3600 ek gösterge memurların maaş, emekli aylığı ve emekli ikramiyesini doğrudan etkiliyor. Halen 2200 ya da 3000 ek göstergede çalışan bir öğretmen 3600’ün yasalaşmasıyla maaşı brüt 107 lira artacak. Ancak bu öğretmen emekli olduğunda ya da 3000 göstergeye göre emekli olmuş bir öğretmenin aylığı 820 lira birden artacak. Bu memur emekli olduğunda eğer 30 yıl hizmeti varsa normal alacağı ikramiyeden 24 bin 600 lira daha fazla alacak. Ek gösterge artışı yasa değiştiği için 2008 ve sonrasında memuriyete başlayanlarda çok fazla etkili olmayacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir