Kültür Sanat Sinema Telgrafın Telleri Uncategorized

Bir gün Zeki Müren’i seveceksiniz…

Merhaba Canım”, adlı bağımsız belgesel 1973 yılında, 25 yaşında hayatını kaybeden şair Arkadaş Z. Özger’in ötekilik ile temas eden hayatını anlatır.

Merhaba Canım 

Kendisine “Arkadaş” adını veren şair Zekâi Özger’in 25 yaşında cansız bedeninin bulunmasından yaklaşım yarım asır sonra, gecikmiş bir tanışma için…
….

ve bir gün hiç anlamayacaksınız

güneşe ve erkekliğe büyüyen vücudum

düşüverecek ellerinizden ellerinizden ve

bir gün elbette

zeki müreni seveceksiniz

(zeki müreni seviniz)               Merhaba Canım/1970Filmin Konusu

“Merhaba Canım”, 1973 yılında, 25 yaşında hayatını kaybeden şair Arkadaş Z. Özger’inötekilik ile temas eden hayatını anlatır.

Sinopsis 

Belgesel Arkadaş Z. Özger’in yazıldığı dönemde tartışma yaratan, Merhaba Canım (Dost Dergisi-1970) adlı şiirinden alır.  Heteronormatizm’e karşı bir başkaldırı olan şiirde epizotlar halinde; şairin karakteri, ailesi, içinde yaşadığı toplumla ilişkisi ve 3 yıl sonra gerçekleşecek “beklenmedik” ölümü ile ilgili göndermeler bulunmaktadır.  Belgesel aynı epizotları bugün -şiirin yazımından 50 yıl sonra-  belgesel sinema olanaklarından yararlanarak takip eder.

“Merhaba Canım” Arkadaş Z. Özger’in şiirleriyle, ailesinin, yoldaşlarının, “dostlarının” anlatılarıyla, genç şairin hayatıyla etkileşen tavır ve olaylara sol resmi tarih söyleminin dışında çıkarak, ataerki ve ötekilik temas kurarak  “kayıp” bir portrenin izini sürer.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir