Haberler Manşet

Millet bahçelerine ayrılan bütçe 7 bakanlığın bütçesinden fazla

AKP’nin “mega projelerinden” olan Millet Bahçesi projelerine ayrılan bütçenin 7 bakanlığın bütçesinden fazla olduğu öğrenildi.

CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, CHP İzmir Milletvekili Bedri Serter, İzmir’in Bergama ilçesindeki stadyumun yıkılarak yerine Millet Bahçesi yapılması planını, görüştüğü esnafla birlikte değerlendirdi. Serter, ayrıca millet bahçelerinin sosyo-ekonomik etkilerinin araştırılması için TBMM Başkanlığı’na Araştırma Komisyonu kurulması istemiyle önerge verdi. Serter önergede 16 milyar TL’lik bir bütçenin millet bahçeleri için harcandığını dile getirdi.

7 bakanlığın bütçesinden fazla

Türkiye’de yeşil alanların artmasının önemli olduğunu vurgulayan Serter, önergesinde “Türkiye’ye yeşil alan kazandırma adına yapılan projeler her ne kadar önemli görülse de bu projelerin gerçekçi ve doğru bir planlama ile gerçekleşmesi ve Millet Bahçesi’nin yapılacağı bölgedeki halkla görüşülmesi önem taşımaktadır. Bu noktada, son yıllarda yapılan Millet Bahçeleri bir tartışma konusu halindedir” dedi.

Ayrıca Serter’in Bergama’da 36 bin metrekarelik alana yapılmak istenen Millet Bahçesi’ni değerlendirdiği önergede şu ifadelere yer verildi:

“Şu anda var olan stadyumun yıkılarak ve stadyumun etrafındaki esnafın, ticaret insanların bölgeden uzaklaştırılarak yapılması düşünülen Millet bahçesi bizlerdeki soru işaretlerini daha da arttırmıştır. Ayrıca, bütün bunların yanında, benim de katıldığım 2021 yılı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçe görüşmelerinde, Bakan Murat Kurum; millet bahçelerinin sayısının 2021 sonu itibariyle 278 olacağını ve yatırım değerinin de 16 milyar lira olacağını belirtmiştir. Bu rakam 3 milyar 378 milyon liralık bir yılık bütçeye sahip Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bütçesinden neredeyse 5 kat daha fazla büyüklükte ve 7 bakanlığın bütçesinden de fazladır.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir