Haberler Manşet

Mısra Öz: Polisin katliamda yakınlarını kaybeden ve adalet arayanlara saldırması, darp etmesi hem de şikayetçi olması utanç vericidir

ETELGRAF HABER:

Polise mukavemet” iddiasıyla yargılanan Çorlu Aileleri’nin ilk duruşması görüldü. Aileler, Adalet Nöbeti’ne polisin saldırdığını ve kendilerini darp ettiklerini vurgularken; polisler şikayetlerini geri çekti. Duruşma, Şubat ayına ertelendi. 

Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden dört kişi hakkında “polise mukavemet” iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Katliamda yakınlarını kaybeden aileler, 12 Haziran 2019’da Anayasa Mahkemesi (AYM) önünde Adalet Nöbeti tutmak istemiş ancak nöbete polis saldırmıştı. Saldırı sırasında aileler darp edilirken; katliamda oğlunu kaybeden Mısra Öz, yeğenini kaybeden ve davanın avukatlarından olan Selvi Yüzbaşıoğlu, babasını kaybeden İsmail Kartal, çocuğunu kaybeden Hüseyin Şahin, haber takibi yapan gazeteci Burak Arı ile ailelerin avukatlarına “polise mukavemet” iddiasıyla dava açıldı. 

Sıhhiye 8. Ağır Ceza Mahkemesi duruşma salonunda görülen duruşmaya Çorlu Aileleri  ve kendilerine mukavemet iddiasında bulunan polisler katıldı. 

DURUŞMADA BASIN ENGELİ
Duruşmayı takip etmek isteyene gazeteciler salona alınmadı. Gazetecilere gerekçe olarak ise, hakimin gazetecileri salonda istemediği belirtildi. Bunun üzerine yürütülen tartışmalar sonucu gazeteciler salona girdi. 

Ailelerin avukatları, AYM önündeki eylemin amacını anlatarak duruşmaya başlamak istedi. Ancak mahkeme başkanı bu konunun kendini ilgilendirmediğini öne sürdü. Bunun üzerine avukatlar davanın konusunun bu eylem olduğunu vurguladı ve ifadeye başladı.

POLİS, AİLELERE GÜLDÜ
Avukatların beyanı sırasında şikayetçi polisler arasında bir kişi Çorlu ailelerine dönerek güldü. Aileler polisin gülmesine tepki gösterdi. Mahkeme başkanı ise herkesin kendini ifade edebileceğini ancak yerin mahkeme salonu olmadığını iddia etti.

DERHAL BERAAT TALEBİ
Çorlu ailelerinin avukatlarından Şafak Akil, ailelerin yapmak istediği eylemin meşruluğunu savunarak, derhal beraat talebinde bulundu. 

‘SUÇLARINI KAMUOYUNDA ÖRTBAS ETMEK İSTEDİLER’
Müvekkillerinin saldırıya uğradığını, fakat yargılanan konumda olduğuna dikkat çeken Avukat Murat Yılmaz, soruşturma sürecinde yaşananlara dair şunları anlattı: “12 Haziran 2019’da olay oluyor ve müvekkiller saldırıya uğruyor. ‘Çorlu’da adalet isteyenlere polis saldırdı’ diye haberler yapıldı. Emniyet müdür yardımcısının nasıl saldırgan davranışlar gösterdiği kamuoyuna yansıdı ve dosyada. Bu şahsın, adliye önünde avukatlara, milletvekillerine saldırıları bir araya gelince bu dosyaya sığınıyor. Bu şikayetçiler 12 Haziran’da yaralandılar diyelim. İfadeleri 4 Temmuz 2019’da alınıyor. Bunların suçları kamuoyunda ortaya çıkınca örtbas etmek için bu dosyayı oluşturdular. Ellerine yüzlerine bulaştırdılar. Üç şikayetçinin ifadesi 4 Temmuz’da 14.40’da aynı anda alındı. 14.40-15.20 arasında sekiz kişinin ifadeleri alınmış. En iyi daktiloyla yazı yazanı oturtun sekiz kişinin ifadelerini 40 dakikada alamazsınız. Çünkü çağırdılar ve bu müştekilere okutmadan ifadeleri imzalattılar. Saat 15.00’de emniyette tutanak tutuluyor. Polisler Evren Yavuz Aksoylu, Sabri Kocaman 14.57’de hastanede rapor girişleri var. 15.00’de emniyette tutulan tutanağa nasıl imza atarsınız? Çünkü kendi suçunu örtmek için bunu yapıyorlar. Ya hastanedeler ya emniyetteler. Aynı anda iki yerde olamazlar. Sahtecilik yapmışlar.”

Çorlu katliamında çocuğunu kaybeden ve “polise mukavemet” iddiasıyla yargılanan Hüseyin Şen, polisin eylem sürerken sırasında kendilerine saldırdığını ve aileleri yaraladığını hatırlattı.

‘KİMSEYİ KAYBETMEDİM’
Mahkeme başkanı katliamda yakınları ölen sanık İsmail Kartal’a “Siz kazada kimi kaybettiniz” diye sordu. Katliamda kimseyi kaybetmediğini ailesinin katledildiğini söyleyen Kartal, eylemlerinin meşruluğunu savundu. 

‘PANKARTLARI SAYGISIZCA YIRTMAYA ÇALIŞTILAR’
Çorlu ailelerinin avukatlarından sanık Mürsel Ünder ise, “Ben Çorlu tren katliamında vefat eden kişilerin ailelerinin birçoğunun avukatıyım. İşimi yapmak için AYM’ye geldim” dedi ve şunları kaydetti: “AYM’nin karşısındaki parktan çıkınca karşımızda ordu gibi bir polis vardı. Yapacağımız basın açıklamasının her aşamasından polisin haberi vardı. Beş dakika sürecek bir şeyde korkunç bir şey yaptılar. Bu kadar saygısızlık, özensizlik olmaz. Yanımızda çocuklar ve yaşlılar vardı. Kazada vefat eden yakınlarımızın fotoğraflarının bulunduğu pankartları saygısızca yırtmaya ve yere atmaya çalıştılar.”

MISRA ÖZ: BİZ SANIK OLMAYI HAK ETMİYORUZ
Çorlu tren kazasında oğlu Oğuz Arda’yı kaybeden Mısra Öz’ün de savunması alındı. Evladını katliamda kaybetmiş bir anne olduğunu söyleyen Mısra Öz, kimsenin aynı acıları yaşamasını istemedikleri için mücadele ettiklerini söyledi. Saldırı anında polis amiri Mukadder Kardiyen’e hitap ettiğini ancak kendisinin darp edildiğini; buna tepki gösterdiğinde de “kameralar önünde şov yapma” dendiğini aktaran Öz, polisin hem katliamda yakınlarını kaybeden ve adalet arayanlara saldırdığını, darp ettiğini hem de şikayetçi olmasının utanç verici olduğunu vurguladı.

‘KAZAYA İLİŞKİN AÇILAN ANA DAVA İLERLEMİYOR’
Çorlu ailelerinin avukatından Selvi Yüzbaşıoğlu ise ifadesinde, AYM önünde yaşananları hatırlattı. Yüzbaşıoğlu, “Bizim hakkımızda açılan davalar son hızla yürürken kazaya ilişkin açılan ana dava ilerlemiyor. Bu soruşturmalar ve davalar ailelerin mağduriyetine mağduriyet katmaktan başka hiçbir şeye yaramayacak” dedi.

POLİSLER ŞİKAYETLERİNİ GERİ ÇEKTİ
Çorlu ailelerinin ve avukatlarının ifadesinin ardından şikayetçi olan polislerin ifadelerine geçildi. Salonda bulunan altı şikayetçi polisten biri olan Ahmet Soylu, “Ben verdiğim ifadeyi hatırlamıyorum. Olayın üzerinden baya geçti” dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanı, “Hepinizin ifadesi aynı” dedi ve şikayetçi polislerin ifadesini okudu.

Polis Soylu, “Benim kimden şikayetçi olduğumdan haberim şimdi oldu” dedi ve şikayetini geri çekti.

Polis Mehmet Aydın, Evren Yavuz, Bahadır Kurga ve Erkut Açıl da şikayetlerini geri çekerken, Polis Muttalip Hak ise ailelere yönelik saldırıyı savunarak, aldıkları emri yerine getirdiğini vurguladı. 

DURUŞMA ERTELENDİ

Duruşma 2 Şubat 2022 saat 10:00’a ertelendi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir