Haberler

Katalonya’da “Diada” gününde sokaklar özgürlük sloganıyla yankılandı

Katalonya’nın İspanya’dan ayrılması taleplerini ilk kez yüksek katılımla 11 Eylül 2012’de Barcelona sokaklarına taşıyan bağımsızlık yanlısı halk 11 Eylül 2021’de “Diada” günü “Mücadele edeceğiz ve bağımsızlığı kazanacağız” sloganıyla, “Özgürlük” pankartlarıyla büyük bir gösteri düzenledi.

Diada (Katalan milli günü) yürüyüşü, geçen yıllarda olduğu gibi, 1714 yılında dönemin İspanya Kralı 5. Felipe’ye ait orduların Bacelona’ya girmesi ve kentin bağımsızlığını kaybetmesine atfen saatler 17.14’ü gösterdiğinde başladı. Llibertat (Özgürlük), Independencia (Bağımsızlık) içeren pankartlar açıldı.

Pere Aragones: Yorulmak bilmeden çalışacağım

Koronavirüse (Covid-19) rağmen Katalonya bayrakları ile yürüyen binlerce Katalan’ın bağımsızlık taleplerini haykırdı.

Katalonya’da 1 Ekim 2017’de yapılan bağımssılık referandumunu Madrid yönetimi tanımamıştı. Referandum sonrası bağımsızlık yanlısı girişimler nedeniyle 1328 gün tutuklu kaldıktan sonra 22 Haziran 2021’de İspanyol hükümetinin kısmi af kararıyla serbest kalan 9 Katalan siyasetçi ise 4 yıl sonra ilk kez “Diada” yürüyüşüne katıldı.

Diada’da merkezi hükümet ile Katalonya özerk yönetim hükümeti arasında gelecek hafta başlayacak diyalog masası toplantıları öne çıktı.

Katalonya özerk hükümet başkanı Pere Aragones, Diada dolayısıyla Katalan halkına hitaben yaptığı konuşmada, “Hiçbir şekilde vazgeçilemez, demokratik bir talep olan referandumu (bağımsızlık referandumu) gerçeğe dönüştürene kadar yorulmak bilmeden çalışacağım. Sokakların gücünü, İspanyol hükümeti ile yapılacak müzakerelerin masasına taşımalıyız” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir