Haberler

Moderna aşısının ardından bu yıl ikinci çeyrekde 4.4 milyar dolarlık kazanç bekliyor

Moderna aşısının ikinci dozdan itibaren ilk 6 ayda yüzde 93 koruma sağladığı açıklandı. Ancak antikor seviyelerinin düşmesi ve Delta varyantı sebebiyle kış mevsimi öncesi mutlaka yeni bir doz olunması gerektiği daha açıklandı.

Yolculuk’un aktardığına göre, Şirket CEO’su Stephane Bancel, bu yıl içerisinde 800 milyon ile 1 milyar doz aşı üretme kapasitesinin planlandığını ve bundan daha fazlasının bu yıl için üretilmeyeceğini açıklarken bu yılın ikinci çeyreğinde 4.4 milyar dolarlık bir satış yaptı. Bu satış oranı geçen yıl 67 milyon dolar seviyelerindeydi.

Önemli olan karları ve şirketin planları

Reuters’ta yer alan habere göre, Moderna CEO’su Bancel yaptığı açıklamada 2021 yılında talep ne kadar olursa olsun kapasite aşımına gitmeyeceklerini ve daha fazla sipariş almayacaklarını belirtti.

Bu sırada ise Çarşamba günü Moderna hisseleri 419.05 dolardan son bulurken, piyasa öncesi işlemlerle birlikte yüzde 3.6 altı kayıpla 403.87 seviyelerine geriledi.

Öte yandan BioNTech geçen hafta yaptığı açıklama ile aşılamanın ardından aşının iki ayda bir yaklaşık yüzde 6 koruyuculuk özelliğini kaybettiğini ve ikinci dozun sonrasındaki altıncı ayda etkinliğin yüzde 84’e kadar düştüğünü açıklamıştı.

1 sene sonrasının üretimi belli

Tüm bunlara rağmen Moderna firması bu yıl için 20 milyar dolarlık sözleşmeler imzalarken, 2022 yılı için de şimdiden 12 milyar dolarlık bir anlaşma yaptı. Yine 8 milyarlık bir anlaşma olasılığının masada olduğu belirtilirken gelecek sene için 2 ile 3 milyar doz arasında üretim yapılması planlanıyor.

Ancak Pfizer firması bu yıl 3 milyar doz üretirken, 2021 yılı satışlarını 33.5 milyar dolara çıkarmayı planlıyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir