Ekoloji Haberler

MUĞLA ADALET KERVANI

Muğla Çevre Platformu (MUÇEP), Ekoloji Birliği, İklim Adaleti Koalisyonu ve Karadam Karacahisar Mahalleleri Doğayı Doğal Hayatı Koruma Güzelleştirme ve Dayanışma Derneği (KARDOK), Muğla’daki üç termik santralin kapatılması kararının uygulanması için başlattıkları “Muğla Adalet Kervanı” 26 Ekim 2023 Bodrum’a geldi.
Datça’dan 20 Ekim 2023 tarihinde yapılan basın açıklaması ile başlayan Kervan’ın; sırasıyla Marmaris, Akyaka,Menteşe, Yatağan, Milas, Bodrum ve Ören’nin ardından 28 Ekim’de Akbelen Ormanı’nda basın açıklaması ile sonlanması planlandı.

“Aydın İdare Mahkemesi’nin Muğla’daki Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy termik santrallerinin kapatılması için 1996 yılında verdiği karar Danıştay tarafından onaylanmıştı. Türkiye, Danıştay kararını uygulamadığı için 2005 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) tarafından mahkûm edilmişti.”

Bodrum’un Gümüşlük Mahallesi’nde saat 11.00’de bir araya gelen yurttaşlar kısa bir yürüyüş gerçekleştirdiler.Daha sonra Gümüşlük Belediye salonunda forum gerçekleştirildiler.
Foruma, Akbelen Ormanından yaklaşık dört yıldır mücadele eden İkizköylüler de katıldı.Termik santrallerin yurttaşların tükettiğinden çok daha falza suyu bir yılda soğutma suyu olarak kullandığını, yaşam alanlarına, sularına sahip çıkmak için herkesi Akbelen Ormanı’nı korumak için mücadele etmeye çağırdılar.

“Muslukları değil termik santralleri kapat”
Kömürün Alternatifi Var; Suyun Alternatifi Yok!

Muğla Adalet Kervanı bugün susuzlukla boğuşan Bodrum’da. Yüzbinlerce insanın su hakkını gasp eden Yeniköy, Kemerköy ve Yatağan Santrallerinin kapatılması için yürüdüler.

Termiğe değil, doğaya ve insana su!
Termik Santralleri Kapat!

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir