Ekoloji Uncategorized

Munzur Vadisi’ndeki yangın büyüyor

DERSİM – Munzur Vadisi’nde başlayan orman yangını, bölge sakinleri ve belediye ekiplerinin müdahalesine rağmen büyüyor. Dersim’de 17 Ağustos’ta başlayan orman yangınları devam ediyor. Hozat ilçesi kırsalı ile Pülümür Vadisi’nde bulunan Roj Deresi’nden sonra önceki gün de Munzur Vadisi’ndeki Fırtına Veli Çeşmesi’nde orman yangını çıktı. Bölge sakinleri ve Dersim Belediyesi ekiplerinin müdahalesine rağmen yangınlar halen kontrol altına alınamadı.

VADİYİ DUMAN KAPLADI 

Munzur Vadisi’nde başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle yayılıyor. Gece saatlerinde rüzgarın etkisiyle daha da büyüyen yangın nedeniyle vadideki dağlar dumanla kaplandı. Bugün sabah saat 06.00 sularında yaklaşık 60 kişilik grup, şehir merkezinden yangın bölgesine gitti. Gruptakiler, itfaiye ekipleriyle birlikte 10-15 kişilik gruplar halinde 4 ekibe ayrılarak yangına müdahaleye başladı. Sabah saatlerinde ayrıca 1 helikopterle havadan söndürme çalışması başlatıldı. Hozat’tan gelen yurttaşlar da yangın söndürme çalışmalarına katılıyor.

DEDEF AÇIKLAMA YAPTI

Dersim Hozat’ta başlayan ve yayılan yangına ancak 13 gün sonra havadan müdahale edilmesini Kadıköy’de protesto eden DEDEF, “Orman yangınları politiktir!” dedi. Eylemde söz alan DEDEF Başkanı Ali Haydar Ben, bugün de Amutka ve Çemberlitaş mezralarında yangın çıktığını söyledi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir