Haberler Manşet

Murat Yetkin- Ankara’da tuhaf gelişmeler ve kaygı uyandıran bir gidiş var

Tuhaf işlerin ortak noktaları devlet işleyişinde rollerin karışmış, kuralların önemsizleşmiş, çözülmenin başlamış ve bir telaş havasının gizlenemez hale gelmiş olmasını göstermesi.
Ekonomiden asayişe, oradan diplomasiye dek her yerde bu kaygı verici gidişin işaretleri alınıyor.
Asayiş konusunda bugünlerde AK Parti hükümetini de belli bir paniğe ittiği gözlenen bir olay var. O da 30 Temmuz günü Alevilerin Muharrem Orucu ibadetine başladıkları gün Ankara’da beş Cemevine birden saldırı düzenlenmesi. Saldırıların üçünün sanığı olan bir kişinin polis tarafından Eskişehir’de yakalandığı ertesi gün açıklandı. İzmir’den gelmiş. Güvenlik kaynaklarına göre 45 dakika içinde Mamak’ta, Kızılay’da üç Cemevine saldırmış; Ankara’nın öğle vakti trafiğinde yardım almadan bunu yapabilmesi mucize.
Bu kışkırtıcı eylem akla 1978-79’da Kahramanmaraş’ta, Çorum’da 1993’te Sivas’ta Alevilerin üzerine şiddetle gidilip Anadolu’nun Alevilerin Anadolu’yu boşaltmaya zorlanması, siyaseten de sindirilmesi projesini akla getiriyor. Seçimlerde Kılıçdaroğlu’nun adaylığına Alevi olması itirazlarını çağrıştırmaması da söz konusu.
Sadece tuhaf değil, kaygı verici olması ucu seçimlere dek uzanabilecek toplumsal kırılmaları akla getirmesinden kaynaklanıyor.

Murat Yetkin, Hazin ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin 5-16 Temmuz’da Endonezya’daki G-20 Hazine ve Maliye Bakanları toplantısından bu yana ortalarda görünmediğine dikkati çekti.

“Akut sağlık sorunu yok bildiğimiz kadarıyla 1 Ağustos’ta Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kabinesinin toplantısında mevcutlu örneğin” diyen Yetkin, “Nureddin Nebati nerede?” diye sordu.

Ankara’da tuhaf gelişmeler ve kaygı uyandıran bir gidişin olduğunu söyleyen Yetkin, son günlerde İstanbul Sanayiciler Odası (İSO) ile gerçekleştirdiği toplantı ile gündemde olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu’na da dikkati çekti. Kavcıoğlu’nun bugün, 2 Ağustos’ta da TOBB Sektör Meclisleri İstişare Toplantısında kürsü almasına dikkati çeken Yetkin, “Ankara’daki tuhaf işler arasında bu ekonomik konular var” dedi.

Yetkinreport.com adresinde yayımlanan yazının tamamını okumak için tıklayın.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir