Haberler Manşet

Nesin Vakfı’na kuşatma

KOCAELİ – Ali Nesin, Nesin Vakfı’nın hesaplarının izinsiz bağış kampanyası iddiasıyla valilikçe bloke edildiğini belirtti.  Yazar Aziz Nesin’in oğlu Ali Nesin, sanal medya hesabından yaptığı açıklamada, Kocaeli Çatalca’da bulunan Nesin Vakfı hesaplarının valilik tarafından bloke edildiğini duyurdu. Nesin, sanal medya hesabından paylaştığı açıklamada, “Valilik banka hesaplarımızı bloke etti. Bu vakıfta maaşlı çalışan var; okuyan, beslenen çocuk var demeden, acımasızca. Bir yere kaçtığımız, kaçacağımız da yok, devlet istediği zaman istediğini alır zaten. Banka hesaplarımızı bloke etmek en hafif deyimle ancak hoyratça bir tavır olabilir” ifadelerine yer verdi.

  ‘CEMAAT YANI BAŞIMIZA GELDİ’ 

Açıklamasında, İsmail Ağa Cemaati’ne bağlı Rabıta Vakfı ile Çatalca’da bir gerilimin yaşandığına dikkat çeken Nesin, “Geçen yıl, İsmailağa cemaatinden olduğu anlaşılan Rabıta Vakfı yeni aldığımız bu arazinin hemen yanına yerleşti. Böylece onlarla komşu olduk. Eksantrik ve hatta sevimli bulduğum bu cemaatin yanı başımıza gelmesinden hiç rahatsız olmadım, hatta aksine, gülümsemeyle karşıladım. Türkiye farklı inançların, farklı görüşlerin, farklı yaşam tarzlarının bir arada barış içinde yaşayacakları bir ülke olmalı çünkü, aksi hâlde hiçbirimize huzur yok. 1995 Temmuzunda ülkeye döndüğümde de bu düşüncedeydim, bugün de bu düşüncedeyim. Siyasi tavırlarımı biliyorsunuz,  Ama olaylar hiç de umduğum gibi seyretmedi” diye belirtti. 

 ‘ARKALARI SAĞLAM’ 

Rabıta Vakfı’nın yanı başlarından kitlesel bir şekilde ve yüksek seslerle “ayinler” düzenlediklerini  belirten Nesin, “Bakışlarından ve hareketlerinden rahatsız olmamızı istedikleri anlaşılıyordu. Fotoğraflarımızı çekip özel hayatımızı ihlal ettiler. Tehdit ettiler. Çatalca’da aleyhimize dedikodular çıkardılar. Hiç nedensiz düşmanca bir tavır içine girdiler. Kaçak bir cami (ya da mescit) inşaatına başladılar. İçlerinden biri bize fiziken saldırdı. Hiçbir zaman tahriklerine kapılmadık ama gerekeni yaptık; ne yazık ki şikayetlerimizin hepsi resmî mercilerden geri döndü. Arkaları sağlam anlaşılan. Buraya kadar olanlar o kadar önemli değil, biz bu tür mücadelelerle çok haşır neşir olduk, âdeta nasırlaştık. Sonrası daha vahim” diye belirtti. 

 ‘BÖYLE BİR KANUN YOK’ 

Bir ay önce Valiliğin izinsiz bir şekilde bağış kampanyalarını gerekçe göstermeden banka hesaplarını bloke etiğini aktaran Nesin, şu anda banka hesapların da ki paraya ulaşamadıklarını belirtti. Nesin, “Hem araziyi hem de o süreçte toplanan parayı istiyorlar. Bir ay boyunca sorunu diyalogla, güzellikle, bu ülkeye ve insanlarına inanan uygar insanlar gibi çözmeye çalıştık, ama olmadı. İzinsiz bağış kampanyası dedikleri de bir Facebook duyurusundan ibaret. Kaldı ki o zamanlar sosyal medya duyurularını kampanyadan sayan bir kanun maddesi de yoktu, üç dört yıl sonra çıktı” ifadelerine yer verdi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir