Ekoloji

Nükleer atıklar ve Gaziemir gerçeği

İzmir HDK Ekoloji meclisinin zoom üzerinden yapacağı toplantıya Av.Arif Ali Cangı ve Nükleer enerji uzmanı prof.Dr.Hayrettin Kılınç katılacak.

HDK İzmir Ekoloji Komisyonu daha önce konuya ilişkin yaptığı açıklama

Gaziemir’deki radyoaktif atıklara ilişkin yazılı açıklama yapan HDK İzmir Ekoloji Komisyonu, uluslararası nükleer atık ticaretinin söz konusu olduğunu belirterek, sorunun çözümünde ısrarcı olacakları mesajını verdi.  Hakların Demokratik Kongresi (HDK) İzmir Ekoloji Komisyonu, İzmir’in Çernobili olarak anılan Gaziemir ilçesindeki fabrikada yıllar önce ortaya çıkan radyoaktif atıklara ilişkin yazılı açıklama yaptı. “Gaziemir nükleer atık gömü alanındaki radyasyon sorunu çözülmelidir” başlığıyla yayınlanan açıklamada, “Nükleer atıkların nereden geldiği ve kimlerin bu suçu işlediğinin saklandığı olay tüm yönleriyle aydınlatılmalıdır. Böylesine büyük bir suç ancak uluslararası nükleer atık kaçakçılığı yapan suç örgütleriyle birlikte işlenebilir. Bu nedenle nükleer bulaşığı radyoaktivite saçan atıkların hangi ülkeden getirilerek İzmir’ e sokulduğu açıklanmalıdır. Devletin bunca istihbarat örgütü varken bunun bilinmemesi mümkün değildir. Suçlular kimlerdir? Bu işin siyasal destekçileri kimlerdir? Gömü alanı sahipleri bu işi bilerek ve isteyerek yapmamış olabilirler mi” diye soruldu.

fotoğraf MA

 ‘ÇÖZÜMDE ISRARCIYIZ’

 Açıklamanın devamında, “Fabrikanızda böylesi kıymetli metaller ergitilecek ve cürufları arazinize dökülecek de haberiniz olmayacak! Hiç inandırıcı değil. Bu nedenle, fabrika arazisine kamu adına el konulmalıdır! Mülkiyet hakkı kamu zararına kullanılamaz. Burada halkın radyasyona maruz bırakılması gibi ciddi bir suç vardır. Ayrıca ulusal güvenliğimize karşı da suç işlenmiştir. Ülkeye gizlice nükleer atıklar sokulmuştur. Uluslararası nükleer atık ticareti söz konusudur” ifadelerine yer verildi.  El konulan fabrika arazisinin halkın kullanacağı park haline getirilmesi gerektiği belirtilen açıklamada, “HDK bu işin çözümünde ısrarcıdır” denildi. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir