Haberler Manşet Toplumsal Cinsiyet

ODTÜ’DEN BOĞAZİÇİ’NE GÖKKUŞAĞI”Her tarafı rengarenk boyamaya devam edeceğiz”

Telgraf haber:Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) öğrencileri, Boğaziçi Üniversitesi’nde LGBTİ+ toplumunu temsil eden gökkuşağı bayrağının kampüste fiilen yasaklanmasına ve yaşamın her alanındaki farklılıkların “sindirilmeye” çalışılmasına karşı çıkıyor. 

Öğrenciler, bu itirazla, 28 Mart’ta kampüsteki merdivenleri “renklendirdi.” Sonra bu merdivenler ODTÜ yönetimince griye boyandı. ODTÜ’lüler de alanı tekrar boyadı. Ardından Rektörlük, “ODTÜ’nün renkleri” dediği kırmızı beyaz boyaları kullandı.

Ancak öğrenciler, gökkuşağı renklerinde “ısrar etti” ve merdivenleri yeniden “renklerine kavuşturdu.”

Boğaziçi’ne benzer biçimde, ODTÜ’de de atanmış rektöre karşı yeni bir mücadele başladı.

Soruşturma açıldı

Dün ise merdivenleri “Her yer Boğaziçi, her yer direniş” sloganlarıyla boyayan öğrenciler, bir hafta önceki eylemleri nedeniyle kendilerine soruşturma açılacağını öğrendi.

Göreve atanarak gelen Prof. Dr. Verşan Kök‘ün yönettiği Rektörlük’ten öğrencilere gönderilen mailde “Her isteyenin eline boya alarak Üniversitemize ait alanları istedikleri renklere boyaması ya da izin almadan kampüs hayatında her istediğini yapabilme özgürlüğü, 26 bin öğrencimizin içinde sadece belli bir öğrenci grubuna ait bir özgürlük olarak düşünülemez” denildi.

Rektörlük, bu soruşturmaya gerekçe olarak 14 Nisan’da duvarlara yazılan “Kayyım rektör istemiyoruz”, “Bulu’suzluk özlemi”, “Kayyıma nakka” sloganlarını gösterdi ve “Merdiven boyama süreci çok farklı boyutlara ulaşmıştır” dedi.

ODTÜ öğrencileri Yaprak Delfin Turgan ve Tunahan Gözlügöl, “merdiven boyama sürecini” bianet‘den Dilek Şen anlattı. 

“Buradayız, varız”Yaprak Delfin: Günlük yaşamda LGBTİ+ bireylere ve toplumuna yönelik şiddet içeren pratiklerle mücadelede ısrarcıyız. Atanmış kayyım rektörlerin, farklılıklarımıza ve renklerimize karşı bir baskı ortamı var zaten. Biz gökkuşağı merdivenlerini boyayarak, “Renklerimizle buradayız, varız” diyerek bu mücadeleyi başlatmış olduk. 
  
fotoğraf odtü öğrencileri
“Biz boyadık, onlar kapattı”Tunahan: Boğaziçi’nde gökkuşağı bayrağı taşıdığı için gözaltına alınan arkadaşlarımız olmuştu. Onlarla birlikte LGBTİ+ renkleri kriminalize edilmeye başladı. Biz de buna dikkat çekmek için ODTÜ’nün en çok kullanılan merdivenlerini boyayalım dedik. Daha sonra biz boyadık, onlar kapattı, tekrar boyadık, onlar tekrar kapattı. 
  
Boğaziçi’ne selamYaprak Delfin: Kayyımların baskısını üniversitelerde ve ülkede birlikte deneyimliyoruz. Boğaziçili arkadaşlarımızla aynı şeyleri talep ediyoruz. Onlarla dayanışıyoruz. Burada da Verşan Kök’ün doğrudan LGBTİ+’leri ve renklerimizi sindirmeye yönelik bir hamlesi var. Dolayısıyla o da siyasi iktidarın maşası konumunda. 
  
fotoğraf ODTÜ öğrencileri
Verşan Kök’ün icraatiTunahan: Verşan Kök’ün icraatini “Öğrencilerin sorunları neyse onun dışında her şeyi yaptı” diyerek özetleyebilirz. Mesela 2016’da atandıktan sonra, ikinci dönem bir sunum yapmıştı. Bizler orada okuldaki eksiklikleri söyledik. Kendisi “Ben yurtlara yıkama, yemekhaneye tepsi kurutma makinesi aldım” gibi saçma sapan şeyler söyleyip öğrencilerle neredeyse dalga geçti. Daha sonra da iktidarla benzer şekilde “konumlandı.” Öğrencilere soruşturmalar açıldı, kınama cezaları verildi. Bunlar, kendi fişledikleri öğrencileri cezalandırma olarak kullanılmaya başladı. 
  
“Kayyımlar gidene kadar…”Yaprak Delfin: Tüm üniversite öğrencileri ve LGBTİ+ toplulukları bu baskıyı birlikte deneyimliyor. Kayyım rektörlerle mücadele etmedikçe kampüslerimizde özgürce var olamayacağımızın farkındayız. Onları kabul etmeyeceğimizi söylemekten yorulmayacağız. Verşan Kök ODTÜ’ye, Melih Bulu Boğaziçi’ne rektör olamaz. Kayyımlar gidene kadar yılmayacağız. 
  
Öğrencilere destek için “askıda boya”Tunahan: Şimdi çok fazla destek almaya başladı eylemimiz. Mesela geçen sokaktan geçen bir mezun bize boya aldı. İnsanlar destek olmak istediklerini söylediler, katkı sundular ve şu an sekiz tane “askıda boyamız” oldu. Hem mezunlarımız hem de okulun çevresinde yaşayan halk tarafından destekleniyoruz yani. Elimizde boya olduğu sürece boyamaya devam edeceğiz. Bizim için aslında bir şenlik alanına dönüyor merdivenler. Yasaklandığı için yapamadığımız onur yürüyüşünü canladırmaya başladık. Onlar durmadığı müddetçe her tarafı rengarenk boyamaya devam edeceğiz. 
  

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir