Haberler

OGM 2021 bütçesi: 26 helikopter için bin TL!

Türkiye’de orman yangınları sekizinci gününü geri bırakırken Orman Genel Müdürlüğü’nün (OGM) verileri, Türkiye’nin orman yangınlarıyla mücadeledeki zafiyetine ışık tuttu.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Müdürlüğün 2021 yılına yönelik, “Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler” raporuna göre, “Orman Yangınlarıyla Mücadele” için planlanan projelerin neredeyse hiçbiri hayata geçirilmedi. Toplam 4,2 milyar TL bütçesi bulunan OGM, 26 helikopter alımı için yalnızca bin TL kaynak ayırdı.

55 milyon TL’lik bütçenin nereye gittiği belirsiz
Orman Genel Müdürlüğü (OGM), ‘2021 Yılı Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler’ raporunu yayımladı. Raporda, müdürlüğün 2021 yılının ilk yarısı için planladığı işler ve gerçekleşme durumlarına da yer verildi.

Rapora göre müdürlük, ‘Orman Koruma ve Yangınla Mücadele Projeleri’ kapsamında planladığı işler için 55 milyon TL harcama öngördü. Bu işler ‘tesisler’ ve ‘uçak ve helikopter hangarı’ olarak sıralandı. Tesisler için öngörülen harcamanın 15 milyon TL, uçak ve helikopter hangarı için öngörülen harcamanın ise 40 milyon TL olduğu belirtildi. Ancak rapora göre, 2021 Ocak-Haziran dönemini kapsayan altı ayda bu işler için yalnızca 28 bin TL harcandı. Paranın hangi iş için harcandığı ise rapora kaydedilmedi. Rapor, ‘Ormancılık Araştırma Kapasitesini Geliştirme Projesi’ kapsamında planlanan işler için de altı ayda hiçbir adım atılmadığını ortaya koydu. Müdürlük, ‘muhtelif sayıda’ olduğunu belirttiği tesis yapımı için 320 bin TL kaynak öngördü ancak 2021’in ilk yarısında bu kaynağın kuruşuna dokunmadı.

26 helikopter için ayrılan bütçe: Bin TL!
Mali Durum ve Beklentiler Raporu’nda, “Helikopter Alımı” planı da dikkati çekti. Müdürlük, 26 adet helikopter alım hedefi koysa da raporun, “Gerçekleşme” bölümüne yazılan sayı, “0” oldu. Rapora göre, 26 adet alınması planlanan helikopterler için yalnızca bin TL ödenek ayrıldı. Müdürlük, 2021’in ilk altı ayında, “Laboratuvar cihazları, koruma gözetleme sistemi, sayısal el telsizi, sayısal araç telsizi, orman yangınları karar destek sistemi” gibi planlanan işleri için de adım atmadı. Müdürlüğün, “Orman Yangınlarıyla Mücadele” başlığı altında planladığı hedeflerden çok az bir bölümü için harekete geçildi. Rapora göre müdürlük, “Yangın cell sistemi” işini yılın ilk yarısında tamamladı. Mobil güneş enerji sistemi kurulumuna yönelik hedef de altı ayda gerçekleştirildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir