Haberler İnsan Hakları

OHAL Komisyonu görev süresinin uzatılmasına KHK’lılar Platformundan tepki: “Hukuksuzluğun devam edeceğinin beyanıdır”

15 Temmuz’dan sonra, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile görevlerinden ihraç edilenlerin işlerine iade edilip edilmemesine karar vermek üzere kurulan Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu’nun görev süresi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararıyla 1 yıl daha uzatıldı.

OHAL Komisyonu KHK ile iki yıllığına kurulmuş, ardından görev süresi önce bir yıl, ardından da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı kararla 24 Aralık 2020 tarihinde bir yıl daha uzatılmıştı.

KHK’lılar Platformları Birliği: “Görev süresinin uzatılması devletin keyfiliğin ve hukuksuzluğun devam edeceğinin beyanıdır.”

KHK’lılar Paltformları Birliği yaptığı yazılı açıklamayla uzatma kararına tepki gösterdi. Açıklamada “OHAL İnceleme Komisyonu biz ihraç mağdur veya kamu emekçileri açısından hukuksuzdur ve aldığı kararlar bizim için hükümsüzdür. Adeta Oyalama Komisyonu işlevi gören OHAL İnceleme Komisyonu‘nun görev süresi yine uzatıldı. Bu güne kadar aldığı kararları şaibeli olan ve siyasi iktidara sınırsız hizmet eden böyle bir kurumun görev süresinin uzatılması devletin keyfiliğin ve hukuksuzluğun devam edeceğinin beyanıdır.” Görüşlerine yer verildi.

“Eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesinde tarafız”

KHK’lılar Platformları Birliği “Ülke, kamu ve özel sektördeki kurum ve kuruluşlarda keyfi ve hukuksuz bir şekilde tek adam  rejimi ile yönetilmekte; geçmişimiz, bugünümüz, geleceğimiz; haklarımız, özgürlüklerimiz ve  insanlık adına tüm değerlerimiz bu tek adamların iki dudağı arasına sıkıştırılan KHK/Kayyum  sistemine karşı emeğin korunmasında, eşitlik, özgürlük ve adalet mücadelesinde biz de varız  ve tarafız” diyerek özgür ve  demokratik bir hukuk devletinin inşasında her türlü işbirliği ve dayanışmaya hazır  olduğuna vurgu yaptı.

Talepleri sıraladılar

“KHK’lılar Platformları Birliği, yazılı açıklamada taleplerini de şu şekilde sıraladı:

Kuruluşundan çalışma tarzına, aldığı kararlardan varlık nedeni kadar, her açıdan hukuksuz olan  OHAL İnceleme Komisyonu’nun görev süresinin uzatılması bir yana,

1. OHAL komisyonu lağvedilmeli ve tüm kararları yok sayılmalıdır.  

2. Tüm OHAL/KHK mağdurları için iade-i itibar yapılmalı ve resmi olarak özür  dilenmelidir.  

3. Tüm KHK’lılar ivedilikle “kayıtsız ve şartsız” mesleğe iade edilmelidir. 

4. KHK’lıların maddi ve manevi kayıpları tazmin edilmelidir.  

5. KHK’lıların kanuna uygun şekilde kurum içi soruşturmaları yapılmalı ve gerekli  olması halinde bağımsız ve tarafsız adil mahkemelerde yargılanmalıdır. 

6. Pasaportları iade edilmeli ve yurtdışı çıkış yasakları kaldırılmalıdır. 

7. Siyasi gerekçelerle eğitim hakları elinden alınan, cezaevinde olduğu için eğitimine  devam etmesi engellenen öğrencilerin kayıplarının telafi edilmelidir.  

8. Tüm KHK’ların iptali ile görevine dönen kamu çalışanlarına, ihraç sonrasında  taşınmak zorunda kaldığı şehir göz önünde bulundurularak görev yeri tercih hakkı  sunulmalıdır. “

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir