Ana Sayfa Haberler Öldürülmeden kısa süre önce Kutlu Adalı’ya gönderilen tehdit mektubu ortaya çıktı

Öldürülmeden kısa süre önce Kutlu Adalı’ya gönderilen tehdit mektubu ortaya çıktı

0
Öldürülmeden kısa süre önce Kutlu Adalı’ya gönderilen tehdit mektubu ortaya çıktı

Kıbrıs’ta yayın yapan Kıbrıs Postası, gazeteci Kutlu Adalı’ya öldürülmeden önce gönderilen tehdit mektubunu yayınladı.

6 Temmuz 1996 gecesi evinin önünde gerçekleştirilen silahlı saldırıda öldürülen Kıbrıslı gazeteci Kutlu Adalı’ya suikastten önce bir tehdit mektubu gönderildiği ortaya çıktı.

Kıbrıs Postası’nda yer alan habere göre üzerinde herhangi bir tarih bulunmayan ancak cinayetten kısa bir süre önce gönderildiği düşünülen mektup “Ey Gafiller, Bay, Bayan, Mutlu ve İlkay Adalı” şeklinde hitapla başlıyor.

Mektubun devamında “Biz Doğu, Güneydoğu Anadolu’muzda, kahramanca Türklüğe yakışır bir şekilde Ermeni bozuntusu kuyruklu vahşi Kürtlerle uğraşırken, siz Yavru Vatanda karı-koca, hem de basın vasıtasıyla Türkiye ve Türklere karşı adeta Rum yanlısı hareket ve hakaretlerde bulunuyorsunuz. Kanınız Türk kanı olsaydı kesinlikle yapmazdınız, ne çabuk kahpe Rum’un zulmünü, tecavüzlerini unuttunuz. Sizi Rum çizmesinden kim kurtardı, utanmazlar, kanı bozuklar, unutmayın ki Bir Türk Dünyaya Bedeldir. Anadolu ve Kıbrıs, yüce Türk Milletinindir. Türk kanı taşımıyorsanız, defolun kahpe Rum’a! Sakin olun hareketlerinizi düzeltin” ifadeleri kullanılıyor.

Tehdit mektubunun dosyalama tarihinde bulunan 7 Mayıs 2001 tarihi  ve ‘Adalı-Meclis’ ibaresi, KKTC Cumhuriyet Meclisinde 2001’de ikinci kez kurulan ancak sonuçsuz kalan cinayeti araştırma komitesinin dökümanları arasında olabileceğine işaret ediyor.

Kimin tarafından gönderildiği belli olmayan mektupta imza olarak “Yüce Türk’ün kahramanları” ifadesi yer alıyor

Sedat Peker’in açıklamalarından sonra yeniden gündeme gelen Adalı cinayetinde derin devlet-ülkücü mafya-emniyet ve istihbarat ilişkileri yeniden gündeme gelmişti. Peker yayımladığı 7. videoda gazeteci 1993’te evinin önünde bombalı saldırı ile ölen Uğur Mumcu ve 1996 Lefkoşa’da öldürülen gazeteci Kutlu Adalı cinayetlerine ilişkin olarak da eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar ve eski MİT’çi Korkut Eken’i işaret etmişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here