Ekoloji Makale

Ölü bir Gezegende ekonomi olmaz!- Mustafa Durmuş

Karl Marx 19’ncu yüzyılda:  “Her çocuk bilir ki, bir yıl değil, birkaç haftalığına çalışmayı bırakan bir ulus yok olur”, diyerek toplumsal yeniden üretimde insan emeğinin ne kadar  değerli ve belirleyici olduğu vurgusunu yapmıştı.

21’nci yüzyılda hasta bir Gezegenden bahsediliyor artık. 

“Gezegenin Sınırları” konusunda bir araştırmayı yürüten bilim insanları Gezegeni bir hastaya benzetiyor ve Dünyanın “insanlık için güvenli bir çalışma alanı” olmasını sağlayan 9 engelden 6’sının artık aşıldığı uyarısında bulunuyorlar.

Kısaca, varlığımızı sürdürebilmek için sürdürülebilir bir üretime ve sağlıklı bir ekonomiye ihtiyacımız var,  bunun için de sağlıklı bir Gezegene. 

Zira ölü bir Gezegende üretim de, ekonomi de olmaz! Bu yüzden de emek ve ekoloji mücadelesi bir bütündür.

Öğretim üyesi, yazar Mustafa Durmuş, 10 Nisan 1956 yılında Gümüşhane’de dünyaya gelmiştir. 1981 yılında Ankara İktisadi ve Ticari Bilimler Akademisine Bağlı Bankacılık ve Sigortacılık ve Yüksek Okulunda Asistan olarak göreve başlamış, aynı yıl Akademiye bağlı Maliye Fakültesinde Doktora Programına kabul edilerek bu programdan mezun olmuştur. 1989 yılında Gazi Üniversitesine Bağlı Sosyal Bilimler Enstitüsünde “İhracata Yönelik Sanayileşme ve Güney Kore Modeli” isimli tezini savunarak Maliye Doktoru unvanını almıştır. 1981-1991 yılları arasında İngiltere’de York Üniversitesinde İktisat ve İlgili Bilimler Bölümünde Araştırmacı Misafir Öğretim Görevlisi olarak bulunmuştur

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir