Ekoloji Haberler

[Ordu Çevre Derneği] ORÇEV, tabiat parkının imara açılmasına itiraz etti

ORDU – Altınordu ilçesinde bulunan doğal tabiat parkı olan Durugöl mevkiinin imar planlarının değiştirilerek betonlaşmaya açılmasına ORÇEV itiraz etti. 

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV), Ordu Altınordu ilçesi Durugöl Mahallesi’nde belediye tarafından yapılmak istenen imar değişikliğine betonlaşma artacak gerekçesiyle itiraz etti. ORÇEV Yönetim Kurulu adına yapılan yazılı açıklamada, Altınordu Belediye Başkanlığına verdikleri 23 Mayıs 2023 tarihli itiraz dilekçesiyle halkın Durugöl alanın park ve rekreasyon haline getirilmesi talebinin dikkate alınması istendi.

Halkın bölgenin yeşil alan olarak değerlendirilmesi talebiyle 110 bin imza toplayarak belediyeye teslim ettiği belirtilen açıklamada, “Altınordu ve Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclislerinde Altınordu ilçesini kapsayan imar değişikliği tartışmaları sürüyor. Yargı süreçleri oldu. İşin içinden çıkılmaz hal aldı. Halkla, kurumlarla, ilgili kuruluşlarla tartışmadan yapılan imar değişikliğinin çözüm üretmekten çok, sorun üretir olduğuna tanık olduk. Belediye yönetimleri bu tek taraflı karar verme alışkanlığını devam ettiriyor” denildi.

İMAR PLANINA AYKIRI

Yapılan imar değişikliği planının 12 Mayıs’ta askıya çıkarıldığı aktarılan açıklamada, “Askıda bulunan imar plan tadilatında taşınmazın bir kısmı otel alanı olarak ayrılmış ve E:2.00 ve yapı yüksekliği 4 kat şeklinde belirlenmiştir. Taşınmazların iki farklı bölgesinde ise ticaret + konut fonksiyonu ile tanımlanmış durumda. Yapılan bu tadilatın, bölgeye oldukça yoğun bir nüfus getireceği, bölge altyapısında bu yoğunluğa göre sağlıklı bir iyileştirme planı yapılmadığı, bu durumda da şehircilik imar plan ilkelerine aykırılık oluşturduğu ortadadır” ifadeleri yer aldı.

‘TABİAT PARKI OLARAK KALSIN’

Bölgenin doğal tabiat parkı olarak kalması ve düzenlenmesi gerektiği vurgulanan açıklamada, “İmara açılmaması yolunda kamuoyunun ciddi karşı duruşu olduğu ve ötesinde bu karşı duruşu 110 bin ıslak imza kampanyası ile destekleyip ilgili kurumlara iletilmişliği de dikkate alınarak, imar plan tadilatına itiraz ediyoruz. İtirazımızın Altınordu Belediyesi Meclisi tarafından park ve rekreasyon haline dönüştürülmesi için gereğinin yapılmasını istiyoruz. Bu konuda herkesi yaşanabilir bir şehir için itiraz hakkını kullanmaya çağırıyoruz” diye belirtildi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir