Manşet Muhalefet

Otoriter Rejim Gücünü Bu Defa Özel Sektör Öğretmenleri Üzerinde Denedi

Özel sektör öğretmenlerinin asgari ücretin altına düşen ücretlere karşı Ankara’da yapmak istedikleri basın açıklamasında polisin gözaltına aldığı 7 öğretmen akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Öğretmenlerle birlikte gözaltına alınmış olan iki avukat ise daha önce salıverilmişti.Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası Başkanı Eren Edebali, taban maaş uygulamasının kaldırılması talebiyle yapmak istedikleri basın toplantısına biber gazlı müdahaleye tepki gösterdi. Edebali, “Bizim sorunlarımızı, sesimizi duyurmak için çok çabalıyoruz ama gelin görün ki Milli Eğitim Bakanlığı sağırları oynuyor. Biz taban maaşımızın geri getirilmesi konusunda ısrarcıyız. Bugünkü yapılan müdahaleyi şiddetle kınıyoruz. Arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.

Özel sektör öğretmenleri taban maaş uygulaması, asgari ücretin altına düşen ücretlere karşı Ankara’da yapmak istedikleri basın açıklamasına polis müdahale etti. 9 kişi gözaltına alınırken, iki kişi serbest bırakıldı.

Sendika Başkanı Edebali, ANKA Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bugün memleketin dört bir tarafından Ankara’ya gelen özel kurumlarda çalışan öğretmenlerle birlikte yaşadığımız sorunları ifade etmek, haklarımızı talep etmek için toplandık. Etkinliğin başladığı andan itibaren emniyet güçleriyle bir müzakere süreci yürüdü. Taleplerimiz arasında tabi ki 2014 yılında elimizden alınan taban maaş uygulaması da vardı. Bu taban maaş uygulaması özel öğretim kurumlarında çalışan on binlerce öğretmeni asgari ücret koşullarında çalışmasına da bir tepki aynı zamanda da bir çözüm isteğiydi. Bunun için önümüze koyduğumuz bir çalışma da Milli Eğitim Bakanlığı önünde bir basın açıklaması yapmaktı. Niye 30 Ağustos’u tercih bettik? Zorunluluktan. Çünkü özel öğretim kurumlarında çalışan eğitim emekçileri haftanın 7 günü çalışabiliyor. Bir araya gelmemiz zor. Ancak resmi tatillerde bir araya gelebiliyoruz.

“MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI SAĞIRLARI OYNUYOR”

Emniyet güçleri böyle bir eyleme izin verilmeyeceğini ve bugünün 30 Ağustos’tan kaynaklı kutlamalar olacağını ifade etti. Biz de arkadaşlarımızla değerlendirdik. Başkaları bizi başka yere çekmemesi için, 30 Ağustos etkinliğini bozmak istiyormuşuz gibi görünmemek için sessiz slogansız bir şekilde TMMOB Etkinlik Salonu’nda Madenciler Anıtı’na doğru gidip açıklama yapmak istediğimizi dile getirdik, onlar da bunu kabul etmediler. Taleplerimizi dile getirebileceğimiz hiçbir şansı bize sunmadılar üslupları gayet sertti.  Bununla ilgili müdahale edeceklerini söylediler.

Bizim sorunlarımızı, sesimizi duyurmak için çok çabalıyoruz ama gelin görün ki Milli Eğitim Bakanlığı sağırları oynuyor. Bu kadar eğitim emekçisinin şu koşullarda açlık sınırının 6 bin 800 lira olduğu yoksulluk sınırının 22 binler olduğu koşullarda açlık sınırın altında asgari ücretle çalıştırılması bir suç. Biz taban maaş talebimizin geri getirilmesi konusunda ısrarcıyız. Bugünkü yapılan müdahaleyi şiddetle kınıyoruz. Arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Toplamda 9 arkadaşımız gözaltına alındı.”

“HDP üzerinden eğitim emekçilerini hedef almak hiç kimsenin haddi değildir”

ANKARA – Süleyman Soylu’nun eğitim emekçilerine yönelik polis şiddetini savunmasına tepki gösteren HDP, “HDP üzerinden eğitim emekçilerini hedef almak hiç kimsenin haddi değildir”

dedi. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eğitim Politikaları Komisyonu Eşsözcüsü Gülistan Kılıç Koçyiğit, Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın “Taban maaş hakkımız geri verilsin” talebiyle dün Ankara’da gerçekleştirdiği eyleme polis saldırısı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun partilerini hedef göstermesine dair yazılı açıklama yaptı. Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’na yapılan polis müdahalesinin kınandığı açıklamada, 9 eğitim emekçisinin kötü muameleyle gözaltına alındığı hatırlatıldı.

 ‘ŞİDDETİN SORUMLUSU BAKANDIR’

 İnsanca yaşam talep eden, emeğinin karşılığını isteyen öğretmenlere biber gazı ile saldıran polisin, nefret ve şiddet dolu tutumunun pek çok insanı rahatsız ettiği vurgulanan açıklamada, “Gösterilen tepkiler sonrasında şiddeti, sokaktaki işkenceyi savunan İçişleri Bakanı bu şiddetin birinci dereceden sorumlusudur. İçişleri Bakanı polis şiddetini örtbas etmeye, eğitimciye karşı gerçekleştirilen saldırıyı unutturmaya ve elbette şiddete karşı bir arada yaşama arzusu içinde olan kesimleri hedefine almaya niyetli bir şekilde, eğitimci bir kadının partimizin bayrağıyla çektirdiği umut dolu fotoğrafını ‘suç’ olarak adlandırmıştır” denildi. 

‘HAK MÜCADELESİ KRİMİNALİZE EDİLİYOR’ 

“Asıl suç, bu ülkenin yasalarında ve imzacısı olduğu uluslararası sözleşmelerde belirtilen masumiyet karinesinin ayaklar altına alınmasıdır, hak arama mücadelesinin kriminalize edilmesidir” diye belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: “Asıl suç, İçişleri Bakanlığı’nın emrindeki polislerin barışçıl protestolarda eylemcilere yönelik gösterdiği işkence pratikleridir. Partimizin değerlerini benimsemiş her bir yurttaş, bu ülkede yasalarla korunan eşitlik ilkesine haizdir. Bir bakan tarafından eğitimci bir kadının fotoğrafının paylaşılması cinsiyetçi, tekçi ve eril sistemin sürdürülmesinin amaçlandığını göstermektedir. Milyonlarca insanı temsil eden HDP üzerinden eğitim emekçilerini hedef almak hiç kimsenin haddi değildir.  Bizler farklılıkları ile bir arada yaşayan halklar bahçesini tüm engellemelere rağmen yaşatmaya devam edeceğiz. Eğitim emekçilerinin talebi talebimizdir. Bir kez daha özel okullarda ve dershanelerde çalışan öğretmenlerin çalıştıkları kurumlarda yaşamış oldukları hak gasplarının derhal son bulması gerektiğini belirtiyor, eğitim emekçilerinin haklı mücadelesini selamlıyoruz!”  

Öğretmenler Serbest Bırakıldılar

Özel sektör öğretmenlerinin asgari ücretin altına düşen ücretlere karşı Ankara’da yapmak istedikleri basın açıklamasında polisin gözaltına aldığı 7 öğretmen akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Öğretmenlerle birlikte gözaltına alınmış olan iki avukat ise daha önce salıverilmişti.

Türkiye’nin dört bir yanından bugün Ankara’ya gelen ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde öğlen saatlerinde basın açıklaması yapmak isteyen özel sektör öğretmenlerine polis izin vermedi. Öğretmenlere biber gazıyla müdahale eden polis 9 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar içerisinde 7 öğretmenin yanı sıra 2 avukatın da bulunduğu daha sonra anlaşıldı. Söz konusu iki avukat kısa süre içerisinde salıverilirken, gözaltındaki 7 öğretmen ise akşam 18.00 sıralarında serbest bırakıldılar.

KILIÇDAROĞLU’NUN TWEETİ İLE ÇAKIŞTI

Öğretmenlerin salıverildiğinin öğrenilmesinden kısa süre önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun polisin bugünkü sert müdahalesini eleştiren tweet atması dikkat çekti. Kılıçdaroğlu saat 17.57’de şu mesajı paylaşmıştı:

“Öğretmenlere gaz mı sıktınız, öyle mi? Öğretmenlere şiddet uyguladınız, öyle mi? Öğretmenlere… “Al bunu diyen” o kişi, beni beklesin. Öğretmene yapılan bu efeliği affetmeyeceğiz!”

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu,

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası’nın Ankara’daki eylemine polisin sert müdahalesine ilişkin görüntüleri paylaşarak, “Özel sektörde öğretmenlik yapan eğitimcilerin tek bir isteği var; insanca yaşam! İktidar bu sese kulak vereceğine, sesleri bastırmaya çalışıyor. Öğretmeni susturan bir devletin, gelecek nesillere söyleyeceği bir sözü yok demektir” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Karamollaoğlu, bugün Ankara’da gözaltına alınan Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyelerine destek verdi. Karamollaoğlu, öğretmenlerin gözaltına alınma görüntülerinin yer aldığı videoyu Twitter hesabından şu mesajla paylaştı:

“Özel sektörde öğretmenlik yapan eğitimcilerin tek bir isteği var; insanca yaşam! İktidar bu sese kulak vereceğine, sesleri bastırmaya çalışıyor. Öğretmeni susturan bir devletin, gelecek nesillere söyleyeceği bir sözü yok demektir.”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan,

öğretmenlerin bugün Ankara’daki protestolarının, polisin sert müdahalesine maruz kalmasına tepki gösterdi. Babacan, “Öğretmenler eylem yapıyorsa, sebebini öğrenmek, görmezden gelen iktidarın görevidir. Anayasal hakkını kullanan öğretmenlerimizin gözaltına alınmalarını kınıyorum. Görmezden gelinen herkesin sesi olacağız. Öğretmenler gözaltında” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, bugün Ankara’da gözaltına alınan ve akşam saatlerinde salıverilen Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası üyelerine destek verdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir