Haberler Manşet Uncategorized

Riha Yeşil Sol’a boyandı

RIHA – Demokratik Cumhuriyet şiarı ile seçim çalışmalarını başlatan Yeşil Sol Parti’nin Riha’daki aday tanıtım programı şölene döndü. Konvoya zafer işareti olup kalkan eller, şimdiden kentin rengini Yeşil Sol’a boyadı. Gün gün 14 Mayıs’ta gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlere doğru ilerlerken, 3’üncü yol olarak demokratik cumhuriyeti programına koyan Emek ve Özgürlük İttifakı çalışmalarına hız verdi. Türkiye ve Kurdistan’da önemli bir güç olan Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında 4 parti Yeşil ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) ile seçime girecek. Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) belirlediği seçim takvimine göre ilerleyen Yeşil Sol Parti, Ankara’da gerçekleşen aday tanıtımından sonra her kentin adayları seçim bölgelerine döndü.  Riha’da bir ilke imza atmak isteyen Yeşil Sol Parti, adaylarını da iddiasının büyüklüğüne göre belirledi. Kapatma tehdidi ile karşı karşıya olan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ve annesi Emine Şenyaşar’la yürüttüğü adalet mücadelesi ile sembolleşen Ferit Şenyaşar gibi isimleri aday gösteren Yeşil Sol Parti’nin Riha’da gerçekleşen aday tanıtım ve halk buluşması coşkulu geçti. Günlerdir il ve ilçe örgütlerinde yoğun bir koşuşturma yaşanan Yeşil Sol Parti’de, milletvekili adaylarının kente gelişinden önce partinin renkleri ve eş sözcülerinin fotoğrafıyla araçlar giydirildi. Merkez Karaköprü ilçesinin girişinde büyük bir coşku ile karşılanan adaylar, gösterilen ilgi ile kentin en önemli gücü olduğunu ispatladı.  

DURAKTA BEKLEYENLER, YOLDA YÜRÜYENLER… Kentin girişinde toplanan binlerce yurttaş, polislerin “Trafik ışıklarını kapattık. Hadi burada daha fazla beklemeyin” uyarılarıyla yola çıktı. En önde Yeşil Sol Parti’nin seçim şarkılarını çalan seçim otobüsü, arkasında ise bir elinde parti bayrağı diğer elleri ise zafer işareti yapan partilileri taşıyan yüzlerce araçlık konvoy, kente doğru ağır ağır ilerledi. Polislerin, “kapattık” dediği trafik ışıkları ile bölünmeye çalışılan konvoy, ışıklarda beklerken, karşıdan karşıya geçmeye çalışan insanların sevgisi ve coşkusuyla karşılandı. Her geçen dakika araçların sayısının artmasıyla konvoy tek parça olarak kent merkezine girdi. Konvoy ilerledikçe duraklarda bekleyenler, yolda yürüyenler, alışveriş için marketlere girenler, evlerinin balkonunda bekleyenler zafer işaretleriyle destek

gösterisinde bulundu.  

EMEKÇİLERİN DESTEĞİ Konvoya katılamayan emekçiler, Yeşil ve Sol Parti’nin seçim şarkılarını duymasıyla kendilerini işyerlerinin kapısına atması bir oldu. İşyerinden dışarıya doğru heyecanla koşan emekçiler, zafer işareti yaparak desteklerini sundu.  

GENÇLERİN RENGİ  Sırtlarındaki çantalardan okuldan çıktığı anlaşılan gençler, konvoyu gördüklerinde alkış, zafer işareti ve oynadıkları oyunlar ile renklerini beli etti.  

ZAFER İŞARETİNE DÖNÜŞEN ELLER İlkbaharın havasından faydalanmak için dışarı çıkan yaşı ilerlemiş yurttaşlar, konvoyu gördüğü anda bir elleri arkasında, diğer elleri kendiliğinden zafer işaretine dönüştü. Gururlu bir şekilde zafer işareti yapan parmaklara, el sallamaları eşlik etti. 

ADAYLARA ALKIŞLI SELAM Konvoy, adayların halkla buluşması için belirlenen Ahmet Bahçıvan İş Merkezi’ne ulaştığında yol üzerinde bulunan araçlar, seçim otobüsünün alana girmesine engel olunca, el birliğiyle araçlar kaldırılarak yolun kenarına taşındı. Otobüs alana ulaşınca yeni adayları görme merakı, onların yalnız olmadığını gösterme arzusu ile toplanan binler, alkışlarla adayları selamladı. Milletvekili adaylarının seçim aracının üzerine çıktığı anda, coşku ve enerji doruğa çıktı.  

14 MAYIS GECESİ Buluşma, Yeşil Sol Parti’nin Riha adaylarından Ömer Öcalan konuşmasıyla devam etti. Öcalan’ın, “Bir tarafta Nemrudiler birlikte, diğer tarafta ise İbrahimiler birlikte” sözüne büyük bir alkışla destek veren yurttaşlar, 14 Mayıs gecesine işaret etti. 

HALAYLA SON BULDU Buluşmanın sonu Kürt halkı için olmazsa olmaz olan halayla son buldu. Davul zurna eşliğinde halaya duran kitle, dosta düşmana gücünü göstermenin vicdan rahatlığıyla alandan ayrıldı. 

MA / Ömer Akın

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir