Haberler

Samsun köyleri fabrika ve taş ocağı tehdidi altında

Samsun’un Kavak ilçesinde taş ocakları ve çimento fabrikasından dolayı 6 köy mağdur. Köylüler sabah kalktıklarında her yeri toz kaplı gördüklerini, çamaşırlarını bir daha yıkamak zorunda kaldıklarını, lezzetli fasulye ve mısırların eski tadı kalmadığını, su kaynaklarının kurumasından endişe ettiklerini anlattı. Kavak’ta inceleme yapan Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ, “Taş ocakları ve çimento fabrikası Kavak halkına yaşam hakkı tanımıyor” dedi.

Yüzölçümünün yaklaşık yüzde 3’ü taş ocakları ve yüzde 15’i maden arama sahası ile kaplı bulunan Kavak ilçesinde taş ocağı ve maden arama sahalarını yerinde inceleyen SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, taş ocakları ve çimento fabrikasının halkın yaşamını etkilendiğini belirtirken 6 köyün mağdur olduğunu söyledi. 

‘NEFES ALAMIYORUZ’

Özdağ ve beraberindeki doğaseverler, Bekdemir Dağı’daki 5 taş ocağının bulunduğu Çirişli, Emirli, Ilıca, Karapınar, Bekdemir ve Köselli Mahalleleri’ndeki yurttaşları dinledi.

Taş ocaklarının ve maden sahalarının ormanlık alanlarda, ekili-dikili arazilerin ortasında, hatta yerleşim yerlerinin içlerinde yer aldığını söyleyen Özdağ, “Çirişli, Emirli, Ilıca, Karapınar’da neredeyse 2 dakikada bir kamyon geçişi olduğuna ve her yerin toz toprak içerisinde kaldığına, nefes almanın bile zor olduğuna bizler de şahit olduk. Karapınar mevkiinde besicilik ve çiftçilik yapamaya çalışan bir mahale sakini, İstanbul’dan kaçarak köylerine döndüklerini ancak şu an kapılarının bile önüne çıkamadıklarını, pencere açamadıklarını ifade etti. Bekdemir Mahallesi Dağardı Mevki’nde Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin halkın itirazlarına rağmen usulsüzlükler içerisinde kurduğu ve hızla faaliyete açtığı taş ocağının mağdurları, seslerinin Büyükşehir Belediyesi’nde hala yankı bulmamasından, Kavak Belediye Başkanı ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı’nın sorunları ile ilgilenmemesinden şikayetçiler” diye konuştu. 

PATLAYAN DİNAMİTLER

Köylülerin ulaşım sağladıkları yolun şantiye yolu olarak kullanıldığını, yol yapım çalışmaları esnasında arazilerin izinsiz ihlal edildiğini, ekili-dikili alanlara ve meyve ağaçlarına zarar verildiğini aktardıklarını ifade eden Özdağ, “Taş ocağı faaliyetinin bir an önce durdurulmasını isteyen Bekdemir sakinleri, buradaki çalışmalar esnasında dinamit patlatıldığını ve bu patlamaların hiçbir güvenlik önlemi alınmadan vatandaşın canını tehlikeye atarak gerçekleştirildiğini belirtiyorlar. Ayrıca taş ocağına karşı çıkan mahalle sakinleri, taş ocağında çalışan personel tarafından ‘Belediyeden hizmet alamazsınız’ şeklinde tehdit edildiklerini, bahçesi ile ilgilenen vatandaşa da ‘neden uğraşıyorsun, nasıl olsa oraları da kamulaştıracağız’ denildiğini ifade ettiler” dedi. 

“SABAH KALKTIKLARINDA ARABALARININ ÜSTÜNÜN BEYAZ TOZLA KAPLANDIĞINI BELİRTİYORLAR”

Çimento fabrikasının kurulu bulunduğu Köselli’ye bağlı Marsullu ve Şabanlı Mahallesi’nde ise durumun daha kritik olduğunu dile getiren Özdağ, şöyle konuştu: 

“Köylüler, neredeyse evlerinin bahçesine konuşlanan çimento fabrikasının bacasından çıkan tozlardan, taş ocaklarının tozlarından, ürün kalitesinin ve rekoltelerinin düştüğünü, lezzetiyle bilinen fasulye ve mısırlarının kalitesinin artık eskisi gibi olmadığını dile getirmektedirler. Köselli Mahallesi sakinleri, gündüz bacalarından salım yapılmayan çimento fabrikası bacasından geceleri gürültülü bir şekilde yoğun gaz ve partikül salımı olduğunu, sabah kalktıklarında arabalarının üstünün beyaz tozla kaplandığını, kurutmak için astıkları çamaşırlarını yeniden yıkamak zorunda kaldıklarını belirttiler. Köselli halkı sağlıklarını hiçe sayan bu durumun sona ermesi için Samsun Valiliği’ni göreve çağırıyorlar. İlgili kamu kurumlarının çevre ve halk sağlığı için gerekli denetimleri yeterince yapmamalarından, şirketin kirtletici faaliyetlerine göz yumulmasından şikayetçiler.” 

“KAVAK’IN EŞSİZ DOĞASINA VE HALKINA SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞRIYORUZ”

Özdağ, yeni taş ocağı nedeniyle Köseli Mahallesi, Şabanlı, Marsullu, Çuvacullu ve Germiyan mahallesi sakinlerinin, tescilli içme suyu kaynağını kurutmasından endişe duyduklarını aktararak, “Çünkü mevcut taş ocaklarının mevcut su kaynaklarını kuruttuğunu yaşayarak öğrenmiş durumdalar. Yüzlerce yıllık geçmişleri, kültürleri, hatıraları ve yaşam alanları yok edilmeye çalışılan yöre sakinleri ÇED süreci devam eden 5 proje daha olmasınından dolayı da gergin ve öfkeliler. Kavak halkının kendi yurtlarında, sağlıklı bir çevrede huzur içerisinde yaşama hakkına saygı duyuyoruz ve onların yanında olacağız. Samsun Valiliği’ni, Samsun Büyüksehir Belediye Başkanı ve Meclis üyelerini, Kavak Belediye Başkanı ve Meclis üyelerini Kavak’ın eşsiz doğasına ve halkına sahip çıkmaya çağırıyoruz” diyerek yetkililere çağrı yaptı. 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir