Ekoloji

Sevinç köylüleri: Kömür ocağıyla tarım ve hayvancılık bitecek

ESKİŞEHİR – Sevinç köyünde yapılmak istenen madenle tarım ve hayvancılığın biteceğini belirten köylüler, maden ocağının yapılmasına karşı mücadele edeceklerini söyledi.Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi Sevinç köyünde Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından yapılması planlanan Yeraltı Kömür Ocağı Projesi’nin 20 Ocak’ta Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısı halk tarafından engellendi. Köylülerin itirazı üzerine durdurulan kömür ocağı, henüz iptal edilmedi. Kömür ocağı projesine ilişkin konuştuğumuz köylüler, proje yapımına karşı olduklarını dile getirdi. Konuya ilişkin Odunpazarı Kent Konseyi Başkanı İsmail Kumru ve köylülerle konuştuk. Sevinç köyünün bulunduğu alan Eskişehir’in en verimli toprakları olduğunu ve Alpu Ovası içinde olduğunu hatırlatan Kumru, köy halkının geçiminin tarım ve hayvancılıkla sağladığını ifade etti. Kumru, kömür ocağı projesinin gelişim sürecini, “Alpu ilçesinde bir termik santral planlaması vardı. Buraya da kömür madeni açılmasıyla ilgili bir planlama yapılmıştı. Köy halkı ve bizler buna karşı çıktık. ÇED raporu süreci başladı ve itirazlarımız şimdilik kabul edildi.  Biz köyde çevre örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte halkla toplantılar yaptık, kömür ocağının vereceği zararlara dair tartışmalara yürüttük” diye anlattı.  Ova üzerine kurulmuş köyün mera alanı olduğunu vurgulayan Kumru, “Burası Eskişehir’e 15 kilometre uzaklıkta. Tarihi höyük dediğimiz tarihi alanlar burada ve 1,5 km uzaklıkta. Eğer kömür ocağı açılırsa hayvancılık ve tarım bitecek. Yerin altı 300 metre kırma tekniğiyle kazım yapılacak ve ekolojik denge bozulacak. Ayrıca Porsuk Havzası’nın kanalları var ve yerin altına kazım yapılırsa buradaki su kaynakları da zarar görecek. Eskiden alınan su verimi ve taziği alınmayacak. İklim kriziyle birlikte çiftçinin en büyük sorunu su, eskiden 50 metreden su alınırken şimdi 150 metre derinlikten su alınıyor. Madenle birlikte bu bölge susuz kalacak” diye konuştu. Köy halkının kömür ocağına karşı tepkili olduğunu ifade eden Kumru, şöyle devam etti: “Köy halkı madeni istemiyor. Topraklarını koruyor, hayvancılığın ve çiftçiliğin biteceğini belirterek burada kömür ocağı açılmaması gerektiğini çok dik bir şekilde toplantıda dile getirdiler. Türkiye’de birçok yerde Mersin Akkuyu’da, Zonguldak’ta, Elbistan’da kömür termik santrallerin doğaya ve çevreye ne kadar zararlı olduğunu görüyoruz. Madenin başlamaması için sonuna kadar mücadele edeceğiz. Ama bu sürecin devam edeceğini biliyoruz, kömür ocağının açılmaması için hukuksal mücadelemizi de bırakmayacağız.”  

‘BAŞKA ALTERNATİFLER BULUNSUN’ 

Geçen yıl kuraklıktan dolayı en az 10 tane su kuyusunun kuruduğunu dile getiren köy halkından Mehmet Arpalı, kömür ocağı için yerin altına 300-400 metre girildiği an arazilerinin su kaynaklarının biteceğini söyledi. Ekonomik krizden kaynaklı 50 dönüm arazisini ekemediğini söyleyen Arpalı, şunları ifade etti: “Mazot olmuş 20 TL. Kömür ocağı da girerse elimizde olan da gidecek. Hayvancılık bitecek, elimizde kalan Alpu Ovamız da gidecek. Kömüre alternatif başka bir şey bulsunlar. Güneş ve rüzgâr enerjisi var, hem onlar doğaya da zarar vermiyor. Ovamızın kıymetini bilmeliyiz, yarınlarda bize çok lazım olacak. Kömür ocağı açılmasını istemiyoruz.” 

 ‘ALPU OVASINI KÖMÜRE VERMEYECEĞİZ’

 Köylülerden Nuri Kırkoru de şunları söyledi: “Kömür Ocağı kurulursa Alpu Ovası gidecek. Diyorlar ki; ‘biz kömürü alttan alacağız size zararı olmayacak. Ama sularımız şimdiden çekilmeye başladı. Sular çekilirse Alpu Ovası bitmiş demektir. Güzelim Alpu Ovasını kömür için mahvetmelerine izin vermeyeceğiz. Kömür ocağını kimse istemiyor.” 

‘ÇOCUKLAR KORKUYOR’

 Kömür ocağı aramalarında yapılan patlamalarda çocukların korktuğunu anlatan İsa Güneş ise, “Burada aileler yaşıyor, hayvanlarımız var.  Köyde en az 2 bin nüfus var halkın hepsi zarar görecek. Bu kömür ocağı çocuklarımıza, geleceğimize zarar verecek. Halk maden ocaklarını istemiyor burada” dedi.   

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir