Haberler Manşet

Sosyal medyada #bozkurtyokoldu etiketiyle paylaşılan görüntülerle,rant odaklı plansız kentleşmenin akıbeti belgelendi

Ǝtelgraf Haber:

Gezegenimizde iklim krizinin neden olduğu felaketler devam ediyor.Bu defa felaket Bozkurt ilçesini çaresiz bıraktı. Özellikle Kastamonu’nun Bozkurt ilçesinde ölümlere ve ağır hasara neden olan selde, yurttaşların kameralarına yansıyanlar yaşananların çok daha ağır olduğunu gösteriyor. Yetkililerden kamuoyunu tatmin edici açıklamalar bekleniyor.

Özellikle yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla beraber ısınan hava daha fazla su buharını tutabiliyor. Sonrasında görülen ani sıcaklık düşüşleri ile birlikte yağışlar gerçekleşiyor. Bunun sonucunda ise havada fazla su buharı olduğu için şiddetli yağışlar afetlere dönüşebiliyor.

Türkiye plansız kentleşmenin bedelini ödüyor.Planlama, kentleşme rant odaklı değil meteorolojik olaylar dikkate alınarak hazırlık yapılmalıdır. Özellikle toprak yüzeylerin betonlaştırılmaması ve suyun toprağa sızdırılmasını sağlamak gerekiyor. Gerekli önlemler alınmazsa gelecekte afet olayları çok daha sık olarak görülecektir.

Resmi açıklamaya göre 27 kişinin hayatını kaybettiği Kastamonu, Sinop ve Bartın’daki selde özellikle sosyal medyadaki çağrılarda ölümlerin artabileceği belirtiliyor.

 Sosyal medyada #bozkurtyokoldu etiketiyle paylaşılan bazı görüntülerde ise deniz kıyısına vurmuş cesetler olduğu iddia ediliyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir