Haberler

Soylu’nun müşavirinden Cumhuriyet yazarı Terkoğlu’na tehdit: “24 saat süren var…”

Cumhuriyet yazarı Barış Terkoğlu, bugünkü “Esenyurt kavgasının altında ne var?” başlıklı köşe yazısında İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki ‘rant paylaşımları’nı kaleme aldı.

İleri’nin haberine göre; Yazısında “Esenyurt modeli, İstanbul’da bir ilçe yaratıp betona boğarak holdingleşmenin, siyaseti ve siyasetçileri beslemenin açık modeli gibi” diyen Terkoğlu, Esenyurt’un 2008 yılında çıkan yasayla beldeden ilçeye dönüşmesinin ardından yaşananları anlattı.

“Esenyurt, toprak rantıyla zenginleşmenin tarihi sembolü”

Eski Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu’nun 2004 yerel seçimlerinde Erdoğan’dan Esenyurt’u istediğini söyleyen Barış Terkoğlu, şu ifadeleri kullandı:

“…O tarihte Esenyurt henüz ilçe bile değildi. 2008 yılında çıkan yasayla beldeden ilçeye dönüştü. Erdoğan’ın oluruyla 2004’te belediye başkanı olan Kadıoğlu, 2017’ye kadar 13 yıl Esenyurt’u yönetti. ‘Sağlık sorunları’ diye açıklanan bir kaset operasyonu sonrası görevi bıraktı.

Sahi, neden başka bir ilçe değil de Esenyurt? Necmi Kadıoğlu’nun 17 yıl önce aklından geçeni bugün Esenyurt sokaklarında gezince daha iyi anlıyorsunuz. Ne altın, ne dolar, ne faiz… Hiçbiri İstanbul toprağı kadar kazandırmıyor. Esenyurt’ta küçük bir toprağa dikilen kule milyonlarca para demek. Haliyle yıllar önce adı üstünde, yeşil ve rüzgârlı bir yurt olan ilçe, Kadıoğlu döneminde bir beton cennetine dönüştü. Birilerine de çok kazandırdı. Esenyurt büyürken, dükkânları holdinge dönüştü. Binalar yükselirken kimi siyasetçiler zenginleşti. Halkın dev kulelerdeki odalara sıkıştığı Esenyurt, resmi olarak bir milyon, gerçekte bunun bir buçuk katına yaklaşan nüfusuyla toprak rantıyla zenginleşmenin tarihi sembolü oldu. Kadıoğlu’na yıllar önce kimi dava arkadaşlarını da şaşırtacak şekilde ‘Esenyurt beldesine başkan olmak istiyorum’ dedirten, aslında Akbil davasındaki hikâyenin devamıydı.”

İki Özyurt’un ortak noktası: Süleyman Soylu

Geçen hafta organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in Esenyurt iddialarının ardından ilçeye gittiğini belirten Terkoğlu, “Peker, en çok o kelimeyi kullandı: Özyurt. Esenyurt sokaklarında gezince buranın artık ‘Özyurt’ olarak anıldığını görüyorsunuz. Yüksek kulelerin üstünde hep bu isim yazıyor” diye yazdı.

Esenyurt’ta iki farklı Özyurt şirketinin olduğunu söyleyen Terkoğlu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Özyurt AŞ’nin başındaki Orhan Özyurt ile ilişkisi olduğunu da iddia etti.

Özyurt AŞ’nin resmi sayfasına girildiğinde “Süleyman Soylu ziyareti” haberinin baş sayfada olduğunu söyleyen Barış Terkoğlu şöyle yazdı:

“Peker, en çok o kelimeyi kullandı: Özyurt. Esenyurt sokaklarında gezince buranın artık “Özyurt” olarak anıldığını görüyorsunuz. Yüksek kulelerin üstünde hep bu isim yazıyor. Aslında iki Özyurt birbirine karıştırılıyor: Özyurt AŞ ve Özyurtlar Holding. Özyurt AŞ’nin başında Orhan Özyurt, Özyurtlar Holding’in başında ise Tamer Özyurt var. Aynı soyadı taşıyan, biri Trabzonlu diğeri Antepli iki aile, iki şirket farklı. Ancak onları birleştiren Esenyurt ve Kadıoğlu’nun arkalarındaki desteği. Bir de iki şirketin de son dönemde İçişleri Bakanı ile anılıyor olması. Gizli saklı da değil. Öyle ki bugün Özyurt AŞ’nin resmi sayfasına girdiğinizde, şirket haberlerinin birinci sırasında sizi şu haber karşılıyor: ‘Bakan Soylu ziyareti’. Esenyurt’ta Özyurt’un Soylu’ya yakınlığı herkesin konuştuğu sır. Zira Orhan Özyurt, Soylu’ya bir telefon uzaklıkta olduğu gibi, zaman zaman iki ismin görüştüğü biliniyor.”

Bir ilçe yaratıp yandaşları beslemenin adı: Esenyurt

Barış Terkoğlu yazısının son bölümünde “Esenyurt modeli, İstanbul’da bir ilçe yaratıp betona boğarak holdingleşmenin, siyaseti ve siyasetçileri beslemenin açık modeli gibi. Elbette rant bol olunca, işin içine çoğu kez mafyanın karıştığı öyküler birbirini izliyor. Kadıoğlu, Özyurt, Soylu adlarının birbirine karıştığı bu hikâyenin sonunda gökten üç tane elma düşmüyor. Çünkü elma ağacı bile kesildi, toprağı ‘kupon arazi’ diye satıldı, üstüne göksüz bina dikildi” dedi.

Soylu’nun müşaviri Burak Gültekin’den tehdit

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun müşaviri Burak Gültekin ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda Barış Terkoğlu’na seslendi.

Terkoğlu’nun Soylu’ya ilişkin iddialarını yalanlayan Gültekin, “Yazında iddia ettiğin gibi Sayın Bakanımızın bu 2 firma ile bağlantısı iftiranı belgeleriyle ortaya koyman için 24 SAAT süren var” dedi.

Gültekin’in paylaşımları şu şekilde:

Cumhuriyet Gazetesi’nin ‘acar araştırmacı’ yazarı Barış; Köşe yazını yazabilmek için kalkmış Esenyurt’lara kadar gitmiş, orada araştırmalar yapmış, bir AVM önünde boydan güzel bir foto çektirmişsin.”

“Araştırmanda, Esenyurt’ta 2 tane Özyurt firması olduğunu, bu 2 firmanın da Sayın Bakanımızla bağlantılı olduğunu ima etmişsin. Yazında iddia ettiğin gibi Sayın Bakanımızın bu 2 firma ile bağlantısı iftiranı belgeleriyle ortaya koyman için 24 SAAT süren var”

SANA 2 JOKER -İrtibatlın E.O. ile konuşabilirsin (Cumhuriyet yönetimine söyleyip söylememeyi sen bilirsin) -Bağlı olduğun malum ülkenin elemanları ile konuşabilirsin 24 SAAT İÇİNDE İFTİRANI BELGELE Bu yalanını da açtığımız manevi tazminat davasına ekleyeceğiz Süre başladı.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir