Haberler

Sur’da evleri yıkılan yurttaşlar 800 bin lira borçlandırılmış!

Sur’daki sokağa çıkma yasağı sırasında yıkılan evlerin yerine inşa edilen yapıların teslim töreninde kimi yurttaşlar anahtar almayı reddederken, bazı hak sahipleri 800 bin TL borçlandırıldıklarını ifade ederek duruma tepki gösterdi.

MA’da yer alan habere göre; Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 5 yılı aşkın bir süre sonra kısmi olarak kaldırılan sokağa çıkma yasağı sırasında yerle bir edilen mahallelerden biri olan Alipaşa Mahallesi’nde inşa edilen yeni yapılar için “anahtar teslim töreni” yapıldı. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen törende hak sahipleri borçlandırıldıkları ve mağdur edildiklerini belirterek tepki gösterdi.

“45 yaşındayım, bu borcu 45 yıl daha çalışsam ödeyemem”

Anahtar teslim töreninde Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ufuk Nurullah Bilgin’in konuşması sırasında tepki gösteren yurttaşlar anahtarları almayı reddetti.

Tören sonrası evlerin bulunduğu alanda tepkisini dile getiren Hasan Ölmez isimli yurttaş, konutlar için 800 bin TL borçlandırdığını ve ayda 4 bin 300 TL taksit ödemek zorunda bırakıldığını belirtti. “45 yaşındayım, bu borcu 45 yıl daha çalışsam ödeyemem” diyen Ölmez, mağduriyetlerinin görmezden gelindiğini ifade etti.

“Bize harabe teslim ettiler”

Kendisini susturmaya çalışan AKP yanlısı basın çalışanlarına da tepki gösteren Ölmez, “7 aydır kira veriyorum. 4 çocuk babasıyım. Yaşım 45. Doğruyu neden anlatmıyorsunuz? Ben de günahım. Düzgün haber yapın. Burada bize harabe teslim ettiler” ifadelerini kullandı.

Farklı bir yurttaş ise, “Bizim evimizi 39 bin TL’ye alıp 835 bin TL’ye sattılar. Kim mağdur?” diye sordu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir