Ekoloji

Tabip odalarından İkizdere’ye destek açıklaması

Rize’nin İkizdere ilçesinin doğa harikası İşkencedere Vadisi’nde, Cengiz İnşaat tarafından yapılmak istenen taş ocağına karşı yöre halkının direnişi sürüyor. Bölgede yapılmak istenen bir liman inşaatı için dolgu malzemesi olarak kullanılmak üzere İşkencedere Vadisi’nde iki taş ocağı birden kurmak isteyen inşaat firması, kolluk kuvvetlerinin korumasında, 23 Nisan’da uygulanan sokağa çıkma yasağından faydalanıp iş makinelerini de getirerek acımasızca vadinin ekosistemini tahrip etmeye başladı. Şirket, yaşam savunucularının direnişine rağmen çok sayıda ağacı keserek bölgede şimdiden büyük oranda ekolojik yıkıma neden oldu.

Türk Tabipleri Birliği ile tabip odaları yazılı bir açıklama ile Rize’nin İkizdere ilçesinde Cengiz İnşaat’ın taş ocağına karşı sürdürülen direnişe destek verdi. Açıklama “İkizdere’den elinizi çekin” başlığını taşıyor.

“On altı milyon tondan fazla taş çıkarılmak isteniyor”

On altı milyon tondan fazla taş çıkarmak amacıyla kurulmak istenen taş ocağının, dünyada öncelikli olarak korunması gereken 200 ekolojik bölgeden biri olan İkizdere Vadisi’nin bir kolu olan İşkencedere Vadisi’ne yapılmaya çalışıldığına dikkat çekilen açıklamada şöyle denildi:

Bölge, “doğal sit nitelikli koruma alanı” ve kısmen “doğal sit-sürdürülebilir koruma ve kontrollü kullanım alanı” olarak tescil edilmiş durumdadır. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından “Termal ve Kış Turizmi Yeni Destinasyonu” olarak da belirlenen vadide, bakanlık tarafından “örnek yayla” modeli uygulanmasına karar verilmişti. İşte bu doğal güzellikleriyle ilgi çeken İkizdere Vadisi’ndeki turizmin getireceği çevre sorunları tartışılırken, şimdi daha büyük bir yıkım; iki tane birden taş ocağı, bölgede pandemi günlerinin sokağa çıkma kısıtlamaları da fırsat bilinerek kurulmak isteniyor. İnşaat şirketinin ağaçları kesmesine engel olmak isteyen İkizdereliler gözaltına alınıyor, üzerlerine göz yaşartıcı gaz sıkılıyor ve sokağa çıkma kısıtlamasını ihlal ettikleri gerekçesiyle İkizdere halkına para cezası uygulanıyor.

“Tüm İkizderelilerin bu haklı direnişini destekliyoruz”

Anayasamızın 56. maddesinin kendilerine verdiği yasal haklarını kullanarak; ağacıyla, kuşuyla, yaban hayatıyla, suyuyla çevrelerine ve sağlıklı bir ortamda yaşama haklarına günlerdir sahip çıkan tüm İkizderelilerin bu haklı direnişini destekliyoruz. Taş ocaklarının açılmadan önce her aşamasında halkın katılımının sağlanmasını, bütüncül ve gerçek boyutuyla çevresel etki değerlendirmesinin yapılmasını talep ediyoruz. Ayrıca çevresel etki değerlendirmesiyle birlikte, gerçekleştirilmek istenen projenin toplum sağlığı üzerine yaratacağı potansiyel etkileri ölçmek için “sağlık etki değerlendirmesi” yöntemi, ülkemizde de yasal yapıya kavuşturularak uygulanmalıdır.

Bugün İkizdere’de olanlar; bu zor pandemi günlerinde insanımız can derdindeyken, ülkemizin her tarafında sürdürülen, para uğruna çevre talanı ve yıkımı projelerinin tipik bir örneğidir. Türk Tabipleri Birliği olarak; yaşam alanlarını ve yüzyıllardır bölgede hüküm süren yabanıl hayatı, her türlü baskıya direnerek savunmak için nöbet tutan İkizdereliler ile dayanışma içindeyiz. Vadiye giren iş makinelerinin derhal geri çekilmesini, İşkencedere Vadisi’nde taş ocağı kurulmasından vazgeçilmesini ve bölge halkına pandemi kısıtlamalarını ihlal ettikleri gerekçesiyle uygulanan tüm cezaların iptal edilmesini istiyoruz.

Açıklamanın altında imzası olan tabip odaları ise şöyle:

 1. Türk Tabipleri Birliği
 2. İzmir Tabip Odası
 3. Adana Tabip Odası
 4. Kastamonu-Çankırı Tabip Odası
 5. Ağrı Tabip Odası
 6. Kırıkkale Tabip Odası
 7. Ankara Tabip Odası
 8. Kırklareli Tabip Odası
 9. Antalya Tabip Odası
 10. Kocaeli Tabip Odası
 11. Aydın Tabip Odası
 12. Manisa Tabip Odası
 13. Balıkesir Tabip Odası
 14. Mardin Tabip Odası
 15. Bartın Tabip Odası
 16. Mersin Tabip Odası
 17. Batman Tabip Odası
 18. Muğla Tabip Odası
 19. Bitlis Tabip Odası
 20. Muş Tabip Odası
 21. Bolu-Düzce Tabip Odası
 22. Osmaniye Tabip Odası
 23. Bursa Tabip Odası
 24. Rize-Artvin Tabip Odası
 25. Çanakkale Tabip Odası
 26. Samsun Tabip Odası
 27. Denizli Tabip Odası
 28. Siirt Tabip Odası
 29. Diyarbakır Tabip Odası
 30. Sinop Tabip Odası
 31. Edirne Tabip Odası
 32. Şanlıurfa Tabip Odası
 33. Elazığ-Tunceli-Bingöl Tabip Odası
 34. Şırnak Tabip Odası
 35. Eskişehir-Bilecik Tabip Odası
 36. Tekirdağ Tabip Odası
 37. Gaziantep-Kilis Tabip Odası
 38. Trabzon Tabip Odası
 39. Giresun Tabip Odası
 40. Uşak Tabip Odası
 41. Hatay Tabip Odası
 42. Van-Hakkari Tabip Odası
 43. Isparta-Burdur Tabip Odası
 44. Zonguldak Tabip Odası
 45. İstanbul-Yalova Tabip Odası

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir