Haberler

Taliban, iktidarı ele geçirmesinin ardından ilk basın toplantısını düzenledi: “Şeriatın yasaları tamamen Kuran’ın yorumuna bağlı”

Afganistan’da direnişle karşılaşmaksızın iktidarı ele geçiren Taliban, Kabil’de eski hükümetin kullandığı medya merkezindeki düzenlediği ilk basın toplantısında “20 yıl önceki halimizle aramızda ciddi bir fark var, kimseyle düşmanlık istemiyoruz. Şeriat kapsamında kadın haklarına saygılı olacağız” dedi.

“Şeriat kapsamında kadın haklarına saygılı olacağız”

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahid, zafer için Afgan ulusunu kutladıklarını belirterek başladığı konuşmasında “Bize karşı savaşan herkesi affettik. Düşmanlıklar sona ermeli. Hiçbir iç ya da dış düşman istemiyoruz. Kabil’de kaos görmek istemiyoruz. Şeriat çerçevesinde kadınların haklarına saygılı olacağız. 

Hükümetin oluşturulmasından sonra her şey daha da net olacak. Söylemem gereken bir şey var, hükümeti kurmak için ciddi şekilde çalışıyoruz. Hükümet, kurulduktan sonra duyurulacak.

20 yıllık mücadeleden sonra ülkemizi özgürleştirdik ve yabancıları kovduk. Bu, tüm ulus için gurur duyulacak bir an.

Planımız Kabil’in kapılarında durup, geçiş sürecinin yumuşak bir şekilde tamamlanmasıydı. Ancak bir önceki yönetim öyle iktidarsızdı ki, güvenlik güçleri güvenliği sağlayabilmek için hiçbir şey yapamadı. Biz bir şeyler yapmalıydık. Kabil sakinlerinin güvenliğini sağlamak için kente girmeliydik.

“Şeriatın yasaları tamamen Kuran’ın yorumuna bağlı”

İslam Emirliği kadınlara şeriat ve yasaların kendilerine verdiği tüm hakları vermeyi taahhüt ediyor. Yani bu tamamen Kuran’ın yorumuna ve İslami değerlere bağlı. Türkiye var, İran var, biraz belirsiz.

Afgan halkının kendi yasalarına sahip olma hakkı var ve dünya değerlerimize saygı göstermeli. Taliban’ın Afganistan’daki hiçbir partinin İslami değerlere zarar vermesine izin vermeyecek.

“El Kaide ve IŞİD’e müsaade edilmeyecek”

El Kaide ve IŞİD’in Afganistan’da faaliyet göstermesine müsaade edilmeyecek.

Özgürce faaliyet gösterecek medyayla temas halinde olacağımızı temin ederim. Medyanın faaliyetlerinde hiçbir şey İslami değerlere aykırı olmamalı. Siz medyadakiler eksik kaldığımız noktalara dikkat etmeli ki, ulusumuza daha iyi hizmet edelim. Ama medya bizim aleyhimize çalışmamalı. Ulusun birliği için çalışmalı” ifadelerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir