Haberler

Tam kapanmanın ardından üç aşamalı açılma gündemde

Sağlık Bakanı Koca, 24-30 Nisan’da 100 bin kişide görülen Kovid-19 vaka sayılarını iller bazında paylaştı. Koca, ”İllerimizde bir haftada 100.000 nüfusa karşılık gelen vaka sayısını gösteren insidans haritasının güncel halini ekte bulabilirsiniz. Tedbir ve kısıtlamalar bu haritayı her gecen gün daha iyi bir tabloya çevirecek.” açıklamasını yaptı.

“Üç aşamalı açılma”

Öte yandan Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberine göre, 18 günlük kısıtlamaların ardından üç aşamalı bir açılma planının uygulanması ve önce okulların açılıp sınavların yapılması, ikinci aşamada tek dükkân olarak tanımlanan kuaför, avukatlık bürosu ve küçük esnaf mekânlarının açılışı ve üçüncü aşamada kafe ve restoranların masa sınırlaması ve dış mekân şartıyla açılması gündemde.

Uzmanlar, “Kimse, bayram dönüşünde her şeyin eskisi gibi olmasını beklemesin. Bu süreçte aşılamayı arttırıp vaka sayıları da istenen seviyeye gerilerse, ancak 17 gün önceki kısıtlamalara döneriz. Hafta sonları yine sokak kısıtlaması olur. Akşamları da kısıtlama devam eder. Kısıtlamalar bir süre devam daha devam edecek” dedi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir