Ekoloji Haberler

Tartışmaların Odağındaki İstanbul Havalimanı ile ilgili açıklama: “3. Havalimanı kent suçudur”

Yapılmaya başlandığından bu yana birçok tartışmanın odağında yer alan İstanbul Havalimanıyla ilgili bir açıklama da 3. Havlimanı İşçileriyle Dayanışma Platformundan geldi.

Gazete Yolculuk‘ta yer alan habere göre, 3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu bugün Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde “3. Havalimanı Kent Suçudur Yaşam Yıkımıdır!” şiarıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

“İktidarın gözdesi ve en çok kamu ihalesi alan şirketler” olarak bilinen Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu tarafından 2018’de inşa edilen İstanbul Havalimanı kar yağışına teslim oldu, seferler iptal edildi, yolcular ise madur edildi. Turkish Cargo’ya hizmet sunan tesisin çatısında, biriken kar kütleleri ve fırtına nedeniyle çökme oluştu. Öte yandan duruma tepki gösteren turistler, havalimanında “We need hotel (Otele ihtiyacımız var)” sloganları atınca havalimanına çevik girmişti.

“Gerçekten Nazi kampı gibiydi”

3.Havalimanı inşaatında yaşamını yitiren emekçilerin anılmasının ardından, Dev-Yapı İş Sendikası’ndan Nihat Demir söz alarak yaşananları işçi kırımı olarak nitelendirdi. Demir konuşmasına şöyle devam etti:

“Havalimanı inşaatında; bizim havamızı, suyumuzu, doğamızı her şeyimizi kirleten, ekosistemi tahrip eden bütünen toplumu ilgilendiren olaylar oldu. Ama ben bunlara değinmeden o yılki koşulları anlatmak istiyorum. Kötü koşullardan dolayı işçiler defalarca eylem yaptı, grev gerçekleştirdi. Toplu iş bırakmalar oldu basına yansıtılmadı. Biz burada o dönemi Nazi kampıydı derken laf olsun diye ezberden söylemiyoruz, gerçekten Nazi kampı gibiydi. İşçiler özel kolluk kuvvetleri tarafından da denetleniyordu.”

Emek ve doğa savunucusu Prof. Dr. Beyza Üstün’ün okuduğu basın açıklamasının tamamı şu şekilde:

Suçlu yağan kar, esen yel  değil!

3. Havalimanı İşçileriyle Dayanışma Platformu (3.HLİDP) olarak “Keşke Haklı Çıkmasaydık” dediğimiz felaketlerin yaşandığını gözlüyor, ülkemiz adına üzülüyoruz.

3. Havalimanında rüzgar hangar çatılarını uçurdu, kar çökertti.

İGA’nın işlettiği havalimanı içinde dış ülkelerden gelenler dahil tüm yolcular uçaklarda saatler süren mahsur kalmanın ardından kendi olanaklarıyla kurtulabildi. Bu rezalete isyan edenlere karşı da iktidar tek bildiği ve daha önce iş cinayetlerine isyan eden işçilere karşı başvurduğu polis şiddetini devreye koydu. Yardım dahi ulaştırılamayan terminale Çevik Kuvvet yığıldı!

 Keşke haklı çıkmasaydık!

Proje olarak sunulduğu günden bugüne meslek odalarının 3. Havalimanına yaptığı itirazda (örneğin İstanbul TMMOBİKK’nın Aralık 2014’de yazdığı raporda meteorolojik değerlendirme bölümünde) “Proje alanı doğrudan deniz üzerinden gelen rüzgarlara açıktır. Uçuş için uçağın gelen rüzgarı önden alması gerekir, yandan ya da arkadan alması tehlikelidir. Ayrıca Türk Hava Kurumu Teknik Birimi’nin, Karadeniz tarafından gelen rüzgarlar nedeniyle projeye onay veremediği bilinmektedir. Bu nedenlerle raporda kullanılan meteoroloji istasyonlarının verileri proje alanındaki değerleri yansıtmamaktadır.” uyarısı yapılmıştı. 3. Havalimanı İnşaat İşçileri ile Dayanışma Platformu adına yapılan açıklamalarda uçuş güvenliği olmayacak bu havalimanının yapımının iptal edilmesiniaksi halde yaşanacak felaketlerin önüne geçilemeyeceği her defasında basına açıklıkla aktarıldı/anlatıldı.

Tüm uyarıları, açılan davaları göz ardı eden siyasi iktidarın tam bir dayatma ve zorbalıkla inşa edip alelacele açılışını yaptığı 3. Havalimanı bugüne kadar yaşattığı yıkımların üstüne inatla inşa edildi. İşletmeye alındığı andan itibaren, dikkat çektiğimiz tüm riskler tek tek gerçekleşmeye başladı. 

Yolcular 3. HL’nında mahsur kalırken devlet bürokrasisi ve özel jet sahipleri (Cumhurbaşkanlığı uçakları, özel jetler ve geçen haftaya kadar kargo uçakları Atatürk Havalimanı’nı kullanarak kesintisiz uçuş ayrıcalığından yararlanmaya devam etti. Atatürk Havalimanı sadece halklara  kapatılmış oldu. İstanbul Vekillerinin yaptığı açıklamalarda 7 Nisan 2019-30 Eylül 2021 tarihleri arasında Atatürk Havalimanı’ndan yaklaşık 100bin ayrıcalıklı (toplam 90 bin 693) uçuş yapıldığını ve bunun da günlük ortalama 100 uçuş anlamına geldiğini belirtildi. 

İstanbul 3. Havalimanı; bırakınız risk koşullarını, sıradan mevsim  (doğal kış) koşullarını dahi kaldıramıyor. İstanbul’un ve Marmara Bölgesinin kuzeyindeki su havzalarının yok edilmesi, binlerce hektar orman ekosisteminin, yüzlerce sulak alanın yok edilmesi, resmi rakamlarla 60’ın üzerinde iş cinayetiyle inşaat işçilerinin katledilmesi pahasına yapıldığı halde büyük bir başarıymış gibi “dünya çapında bir şaheser” olarak tanıtılmakta. “Türkiye’nin 2023 hedeflerinden biri” olarak sunulan İstanbul 3.HL’nında son kar yağışıyla gerçekler bir kez daha görünür hale geldi.

3. Havalimanı’nda yaşananlar,  şirketlerin nasıl kayırıldığını, iktidarın (5’li çete dahil) yandaş sermayeye neleri nasıl peşkeş çektiğini, yapılan tüm usulsüzlükleri, yaşamın ve yaşam alanlarının katliamını göstermekle kalmadı, aynı zamanda kapitalizmin yüzünü, sermayenin emek düşmanı niteliğini herkesin görebileceği boyutta gözler önüne serdi. Bu, tüm yetkileri kendinde toplayan ve bugüne dek İhale Yasası’nı 192 kez değiştiren, ÇED süreci dahil her türlü denetimi ve bilimsel kıstasları devre dışı bırakan iktidarın sınıfsal niteliğini gösteren uygulamalardan sadece biri. 

Yapılacak iktidar şovuna yetişebilsin diye, işçileri ölümcül bir hızla çalıştırarak, alel acele inşa edilen yapılar bugün çöküyor. Oysa bu korkunç koşullarda çalışmaya hayır diyen işçiler “Köle Değiliz!” diye isyan ettiklerinde “vatan haini” ilan edilmişler, işten çıkartılmışlar, işkence görmüşler, sendikacı dostlarımız aylarca hapislerde kalmıştı. Bu gün onların haklılığı da bir kez daha görülmüş oluyor.

Bu projenin ülkeye ve İstanbul’a yapılan büyük bir kötülük olduğunu yıllar öncesinden haykırdık, mücadele ettik direndik, belgelediklerimizi “3. Havalimanı İşçileri Mistik Tülü Kaldırdı” adıyla kitap haline getirip yayınladık ve bu gün keşke haklı çıkmasaydık diyoruz. Ama ne yazık ki öngördüklerimiz teker teker gerçek oluyor. 

Yaşamın üzerinde oynanan bu dayatmanın, yaşamı, emeği, halkların iradesini yok sayan bu ve benzeri siyasi projelerin yıkım boyutları, nedenleri ve sonuçları ile gözle görülür halde ve artık saklanamıyor.

Bizler bu katliam projelerini durdurmak için mücadeleyi sürdüreceğiz. Başta İnşaat İşçileri olmak üzere tüm emekçilere, ekoloji, emek, meslek örgütlerine ve halklara çağrımızdır.  Bu topraklarda özgürce, eşit ve sömürüsüz yaşam için, gelin bu katliam siyasetine karşı birlikteliği büyütelim, kapitalist sisteme son verelim. 

Yaşamı, yaşam alanlarını yok eden, emeği sömüren,  iş cinayetlerini, güvencesiz çalışma koşullarını meşrulaştıran başta 3. Havalimanı olmak üzere, onun da parçası olduğu Kanal ve Yenişehir yapılanması mega sermaye projelerini durduralım. 

Özgürlüğe ve özgürleştirmeye çağrımızdır.

Emeğin, doğanın, bilimin düşmanı ölüm projelerine geçit vermeyelim. Doğa, yaşam ve toplum öncelikli bir kenti, bir düzeni birlikte kuralım.

İktidar uyarılara kulak tıkamıştı

Kuzey Ormanları Savunması, 2015 yılında yayınladığı 3. Havalimanı Projesi adlı raporunda bölgedeki meteorolojik şartların uçuş güvenliğini tehdit ettiğine dikkat çekmiş ve “Meteoroloji Mühendisleri Odası Başkanı Sıtkı Erduran da, mevcut verilere bakıldığında meteoroloji yönünden yeni havalimanı yerinin uygun gözükmediğini düşünmektedir76. Yerel halk ile çeşitli zamanlarda yapılan mülakatlarda da bölgenin çoğunlukla fırtına şiddetinde rüzgârlı ve yoğun sisli olduğu belirtilmiştir.” ifadelerine yer vermişti.

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB) da 2014 yılında yayınladığı 3.Havalimanı Teknik Raporu’nda Havalimanı inşaatı sonrasında hem ortaya çıkacak ekolojik katliama dikkat çekmiş hem de yer seçiminin bilimsel verilere uygun olmadığı yönünde uyarmıştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir