Ekoloji Haberler

Tokat Turhal’da köylülerin taş ocağı isyanı

Tokat Turhal’da belediye bir köyde taş ocağı açmak için girişimde bulundu ancak iddiaya göre proje için onay çıkmadan çalışmalara başlandı. Bölge halkı kaçak olduğunu iddia ettikleri projeye tepki gösterdi.

Tokat Turhal’da iddiaya göre belediye, Çaylı köyü Eyertepe mevkiinde taş ocağı açmak için çalışmalara başladı. Evlerinin yakınında taş ocağı istemeyen köylüler bir araya geldi. Projenin kaçak olduğunu öne sürerek basın açıklaması yaptı.

“OKSİJENİM KAYBOLURSA, ORMANIM KAYBOLURSA NE YAPARIM?”

Köylüler taş ocağının kendilerine ve bölgeye ciddi zararlar vereceğini söyledi ve “Oksijenim kaybolursa, ormanım kaybolursa ne yaparım?” diyerek endişelerini dile getirdi. 

Bölge halkı ruhsat alınmadan başlanan çalışmaların bir an önce sonlandırılmasını istiyor. Bunun için Orman Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü ile Kaymakamlığa başvuruda bulundular.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Tokat’ın Turhal ilçesine bağlı Çaylı Köyü’ne yapılmak istenen taş ocağını Meclis gündemine taşıdı. Tarım ve Orman Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde Kenanoğlu, taş ocağının yaratacağı çevre ve sağlık sorunlarına dikkat çekerek henüz ruhsatı dahi alınamayan projeden vazgeçilmesi gerektiğini ifade etti.

Kenanoğlu önergesinde, Tokat/Turhal ilçesine bağlı Çaylı Köyünün Eğer Tepe Mevkiinde Turhal Belediyesinin Taş Ocağı açma ruhsatı aldığı iddialarının olduğunu ancak, edindikleri bilgilere göre belediyenin taş ocağı açma ruhsatının bulunmadığını, sadece başvuru girişiminde bulunduğunu belirterek halkın sağlığı için biran önce bu projeden vazgeçilmesi gerektiğini vurguladı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir