Haberler

TOKİ iş cinayetlerinde kayıt tutmuyormuş

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin verilerine göre yalnızca temmuz ayında 146 işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. 2021 yılının yedi ayında iş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçi sayısı ise kayıtlara 301 olarak geçti.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre, Türkiye’deki iş cinayetleri, TOKİ yönetimine de soruldu. İdare, TBMM KİT Komisyonu toplantısında sorulan sorunun yanıtı milletvekillerine yazılı olarak gönderdi. Yanıt, TOKİ yönetiminin iş cinayetleri nedeniyle gerçekleşen işçi ölümlerine yönelik kayıt tutmadığını ortaya koydu. İş kazası nedeniyle kuruma karşı açılan davaların tablosunu milletvekilleriyle paylaşan idare, tablonun altına, “Sadece iş kazası neticesinde gerçekleşen ölüm nedeniyle idaremiz kayıtlarında tutulan bir liste bulunmamaktadır” notu düşüldü.

4 yılda 106 iş kazası davası açıldı

TOKİ yanıtında, 1 Temmuz 2017 ile 26 Temmuz 2021 yılları arasında idare aleyhine açılan davaların sayısı da paylaşıldı. İş kazaları nedeniyle en çok dava 33 dava ile 2018 yılında açılırken Temmuz 2017-Temmuz 2021 dönemleri arasında açılan davaların toplam sayısı 106 olarak kaydedildi.

TOKİ bünyesindeki inşaatlarda meydana gelen kazaların bazıları şöyle:

• 2017 / Mardin/ Beşinci kattan düşen Mehmet Ali İlhan hayatını kaybetti.

• 2017 / Mardin / İlhan’ın ölümünden birkaç ay sonra aynı inşaatta bir işçi, ikinci kattan düşerek yaralandı.

• Sivas -Zara/ Taşeron şirkete bağlı çalışan çocuk yaştaki işçi Habip Şen, merdiven boşluğuna düşerek öldü.

• 2020/Antalya-Manavgat / Dengesini kaybederek beşinci kattan düşen işçi Kenan Kaçmaz yaşamını yitirdi.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir