Haberler

157 gündür adalet istiyorlar: Şenyaşar ailesine Urfa Adliyesi önünde yine polis saldırısı

AKP Milletvekili İbrahim Halil Yıldız’ın koruma ve yakınlarının saldırısında eşini ve iki oğlunu yitiren Emine Şenyaşar ile saldırılardan yaralı kurtulan oğlu Ferit Şenyaşar Urfa Adliyesi önünde başlattıkları “Adalet Nöbeti” eylemlerinin 157’inci gününde bir kez daha polis saldırısıyla karşılaştı.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre; polis, adliye önündeki bariyerlere pankart asılması gerekçesiyle Ferit Şenyaşar’ı gözaltına almaya çalıştı. Emine Şenyaşar, oğlunun gözaltına alınmaya çalışılmasına karşı çıktı. Ailenin direnişi sonucu polis, gözaltı kararından vazgeçti. Anne Şenyaşar bunun üzerine pankartı alarak adliye kapısı önünde oturma eylemine başladı. Burada ağıtlar yakan Şenyaşar, yaşadıklarını çevreden geçenlere anlattı.

Bir süre sonra Urfa Barosu yönetimi ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği’ne (ÖHD) üyeleri, ailenin yanına geldi. Avukatların iknası sonucu anne Şenyaşar elindeki pankart ile birlikte adliye bahçesinin dışına çıktı. Ferit Şenyaşar’ın pankartı bariyerlere astığı sırada polis, “yasak” diyerek engel oldu. Bunun üzerine aile pankartı yere sererek eylemine devam etti.

“Yeter artık”

Emine Şenyaşar, maruz kaldıkları duruma tepki göstererek, “Siz niye hep bizim etrafımızda dolaşıyorsunuz. Gidin katileri yakalayın. Biz günlerdir burada adalet arıyoruz. Vicdan ve merhamet yok mu? Dövizlerimizi çaldınız. Şimdi de bu kağıdı almaya çalışıyorsunuz. Bu kağıdın kime ne zararı var. Devlet diye bir şey kalmamış. Katilden vekil olur mu? Yeter artık nereye kadar zulüm edeceksiniz?” dedi.

Pankarta ceza

Polis ise pankart gerekçesiyle Ferit Şenyaşar’a Kabahatler Kanunu’nun 42’nci maddesi kapsamında para cezası kesti.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir