Haberler

TPI Kompozit’te işçiler greve gidiyor: “İstediğimizi alana kadar mücadele edeceğiz”

TPI Kompozit’in Çiğli ve Menemen’deki fabrikasında bin 795 işçi, TİS sürecinde uzlaşı sağlanamaması üzerine grev kararı aldı. Petrol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Orhan Zengin, “İşçinin hakları verilmediği sürece bu esarete hayır diyeceğiz” dedi.

BirGün’de yer alan habere göre; İzmir’in Çiğli Sasalı’da ile Menemen Serbest Bölge’de yer alan ve toplam 3 bin 795 işçinin çalıştığı TPI Kompozit fabrikasında örgütlü konumda bulunan Türk-İş’e bağlı Petrol-İş Sendikası ile şirket arasında Toplu İş Sözleşmesi’nde (TİS) sürecinde uzlaşı sağlanamaması üzerine grev kararı alındı. Sendika, grev kararını Çiğli Sasalı’daki fabrikanın kapısına astı.

“İşçinin hakları verilmediği sürece bu esarete hayır diyeceğiz.”

Konuya dair konuşan  Petrol-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Orhan Zengin, 138 gün süren görüşmelerde istenilen zam teklifinin olmadığını ifade etti.

Zengin, “Ücret dışında hemen hemen tüm maddelerle ilgili uzlaşı sağladık ancak ücret konusunda sıkıntımız var. Bu işyerlerimizde 2 bin 500’ün üzerinde, asgari ücretin yükselişinden dolayı asgari ücret seviyesinde kalan arkadaşlarımız oldu. Biz de yüzde 30 zam istedik ancak teklif yüzde 20 oldu. Bu teklif, bizim asgari ücret seviyesi ile alakalı endişemizi gidermiyor. O yüzden 22 Haziran’da grevimiz başlayacak. O zamana kadar müzakereye açığız.

İşçiler haklarını istiyor. İşçinin hakları verilmediği sürece bu esarete hayır diyeceğiz. Yasal haklarımızdan geri adım atmayacağız. İstediğimizi alana kadar mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir