Haberler Manşet

Türkiye’de Katliam yapan İŞİD üyelerine bin 600 dolar maaş verilmiş

etelgraf haber-

Suruç davasının gerekçeli kararı açıklandı. Kararda; IŞİD’in, 2015 yılında Antalya’da yapılan NATO zirvesine saldırı planladığı bilgisine yer verildi. Suruç davasında 34 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan sanık Yakub Şahin’in, IŞİD’in eylem yapmak üzere Türkiye’ye gönderdiği örgüt üyelerini karşılamak, yerleştirmek, eylem yapılacak bölgelere sevkini sağlamak ve eylemin malzemelerini hazırlamakla sorumlu olduğu belirtildi. Şahin’in, NATO zirvesine yönelik planlanan saldırıda da eylem yapacak kişileri ve malzemeleri taşımakla görevli olduğu kaydedildi.

Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde 20 Temmuz 2015 tarihinde düzenlenen ve 33 kişinin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırısıyla ilgili 6 yıldır süren davada mahkeme heyeti kararını açıklamıştı. Mahkeme, davanın tek tutuklu sanığı Yakub Şahin’e “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme, silahlı terör örgütüne üye olma, tasarlayarak ve yangın, su baskını, tahrip, batırma, bombalama ya da nükleer, biyolojik, kimyasal silah kullanarak öldürme” suçundan 34 kez ağırlaştırılmış müebbet, eylemin teşebbüs noktasında kalmasından bin 890 yıl, patlayıcı bulundurmaktan 10 yıl hapis ve 40 bin TL para cezası vermiş; davanın firari sanıkları İlhami Bali ve Deniz Büyükçelebi’nin dosyalarının ise ayırılmasına karar vermişti.

Davaya bakan Şanlıurfa 5. Ağır Ceza Mahkemesi, gerekçeli kararını açıkladı. Mahkemenin açıkladığı kararda, şu değerlendirmeler yapıldı:

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI ‘BAĞLANTILI’ DEDİ. MAHKEME TANIK OLARAK DİNLENİLMESİNİ REDDETİ

İçişleri Bakanlığı, 12 Ocak 2021 tarihinde yaptığı açıklamada, “Suruç ve Sultanahmet patlamaları gibi birçok canlı bomba eyleminin planlayıcısı Abu Bera (K) Mahir El Aggal ile birlikte hareket ettiği, Türkiye’deki bazı eylemlerde kullanılan patlayıcıların getirilmesini sağladığı ve örgütün lojistiğinden sorumlu olduğu tespit edildi” dediği Azzo Halaf Süleyman El Aggal’ın duruşmada tanık olarak dinlenilmesi talebinin mahkeme tarafından reddedilmesinin gerekçesi, “Bahse konu kişinin gerek sanık Yakub Sahin gerekse diğer sanıklar Deniz Büyükçelebi ve İlhami Balı hakkında beyanı olmaması” olarak belirtildi.

YAKUB ŞAHİN’E 1.600 DOLAR MAAŞ

Kararda; sanık Yakub Şahin’in beyanı sonrası gerek IŞİD’in Gaziantep yapılanmasının emiri Yunus Durmaz ve gerekse Ankara Gar katliamının planlayıcılarından olan İbrahim Halil Durgun’un evlerinde ele geçirilen materyallerde yapılan inceleme sonrasında, “Enyeni.xlsx” isimli Excel belgesinde, örgüt üyelerine ödenen maaşların listesi olduğu; ‘Daniel’ adını kullanan Yakub Sahin’e bin 600 dolar maaş verildiği kaydedildi.

“CANLI BOMBALARIN YERLEŞTİRİLMESİNİ VE DÜZENLEMESİNİ YAPAN KİŞİNİN SANIK YAKUB SAHİN OLDUĞU KANAATİNE VARILMIŞTIR”

Yine Durmaz ve Durgun’un evlerinde ele geçirilen materyaller içerisindeki “gözlerdeki damlalar birarada sel olur.docx” isimli belge içinde yer alan ve örgüt içindeki görev paylaşımlarına ilişkin mesajlaşmaların olduğu kayıtlarda, sanık Yakub Şahin’e ilişkin şu değerlendirme yapıldığı belirtildi:

“Sanık Yakub Şahin’in ‘Kundi’ kod adını kullandığı, içeriye telefon, mesaj irtibatı sağlayarak gelen giden kişilerin tertibi ve düzenlemesiyle görevli olduğu, yine bilgi veren kişilerin emanetlerini ve taleplerini Yunus Durmaz’a bildirmekle görevli olduğu anlaşılmaktadır. Aşağıda anlatılacağı üzere ‘içeriyle’ ifadesinden kasıt, DAEŞ’in kontrolünde olan bölgeler olduğu anlaşılmaktadır. Dolayısıyla sanık Yakub Sahin’in görevi, DAEŞ’te görevli olarak örgüt üyeleriyle telefon ve mesaj irtibatını sağlamak ve geliş gidip yapan kişilerin düzenlemesini yapmak, bilgileri ve talepleri Yunus Durmaz’a ulaştırmak şeklindedir. Yine Yunus Durmaz’ın evinde ele geçirilen materyallerde, Yunus Durmaz’ın emiriyle görüştüğü, sürekli ses getirici eylem yapmak noktasında istishat elamanı göndermesini istediği görülmektedir. Dolayısıyla canlı bomba olarak gönderilen örgüt üyelerinin de yerleştirilmesini ve düzenlemesini yapan kişinin sanık Yakub Sahin olduğu kanaatine varılmıştır.”

“KARDEŞİMİZ NATO ZİRVESİNİN YAPILACAĞI OTELİ TESPİT İÇİN UĞRAŞIYOR”

Gerekçeli kararda; ele geçirilen materyaller içerisindeki “Yeni Microsoft Office Word Belgesi.(8).DOCX” isimli belge içinde yer alan “Antalya’da yapılacak NATO zirvesi için ise şu an yapılacak mekan adı verilmiyor ancak yapılacak bölgede güvenlik tedbirleri artırılıyor. Kardeşimiz yapılacak oteli tespit için uğraşıyor” ifadesine ilişkin şu değerlendirme yapıldı:

“Antalya’da yapılan NATO zirvesinin tarihi 13/05/2015 tarihidir. Dolayısıyla bu mail seklindeki belgenin 13/05/2015 tarihinden önce yazıldığı, sanık Yakub Sahin’in eylem yapma noktasında eylem yapacak kişileri ve malzemeleri taşımakla görevli olduğu görülmektedir.”

“ŞAHİN, ÖRGÜT ÜYELERİNİ KARŞILAMAK, YERLEŞTİRMEK, EYLEM YAPILACAK BÖLGELERE SEVKİNİ SAĞLAMAK VE EYLEMİN MALZEMELERİNİ HAZIRLAMAKLA SORUMLU”

Mahkemenin gerekçeli kararında, Yakub Şahin’in örgüt içerisindeki görev ve sorumluluklarına ilişkin şunları belirtildi:

“DEAŞ’ın bulunduğu bölgeden Gaziantep yapılanmasına gönderilen, ‘Daniel’, ‘Kundi’ ve ‘Köylü’ kod adlarını kullanan, ‘içeriden’ yani DEAŞ’ın kontrolünde bulunan bölgeden ülkemize gönderilen örgüt üyelerini karşılamak, yerleştirmesini yapmak, eylem yapılacak bölgelere sevkini sağlamak ve eylemin malzemelerini hazırlamak seklinde görevleri bulunan, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 2016/232 esas sayılı dosyasında bu görevlere ilişkin fiillerinin olduğu açıkça ortaya çıkan Yakub Sahin’in, Halil İbrahim Durgun ve Yunus Durmaz ile birlikte hareket ederek Suruç patlaması olayını gerçekleştirdiği kanaatine varılmıştır.”

haber-GÜRKAN DEMİRTAŞ

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir