Haberler

“Türkiye’yi yönetemiyorlar. Öğrencilere yurt yapamıyorlar.

Cemaat yurtlarında yaşanan ölümlere tepki gösteren yurttaşlar, “Bir an evvel bu hükümet gitsin, cemaatler bitsin, gerçek hukuk gelsin” dedi.Devlet destekli cemaat yurtlarında meydana gelen taciz, tecavüz ve ölümlere yönelik tepkiler sürüyor. Devletin öğrencilerin barınamayacak düzeyde yeterli yurt inşa etmemesinden kaynaklı birçok öğrenci cemaat yurtlarına yerleşmek zorunda kalıyor. Elazığ’daki Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2’nci sınıf öğrencisi olan 20 yaşındaki Enes Kara, gelecek kaygısı ve ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı baskıyı anlattığı bir video çektikten sonra 10 Ocak’ta yaşamına son verdi. Geçtiğimiz aylarda ise Antalya İlim ve Kültür Derneği’nin işlettiği kaçak cemaat yurdunda üniversite öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul yemekhanede aşçı olan İhsan Güney tarafından “Deccali vurdum” denilerek katledilmişti. Ankara Sakarya Caddesi’nde, yurttaşlara cemaat yurtlarında yaşananları sorduk. 

YÖNETEMİYORLAR 

Ölümlerin nedeninin cemaat yurtları olduğunu söyleyen Satı Unat, “Türkiye’yi yönetemiyorlar. Öğrencilere yurt yapamıyorlar. Hiçbir yerde başarılı değiller, hiç memnun değiliz bir an evvel gitsinler istiyoruz, çocukları canlarından ediyorlar” şeklinde konuştu. Unat, şöyle devam etti: “Devlet işlerine dini karıştırmayın diyoruz ama bunlar devleti dine karıştılar. Sonucunda da öğrencilerimiz, çocuklarımız bunlara teslim ediliyor. Enes Kara’yı dinledik. Ne vermişler çocuğa, hiçbir şey. Ailesi de saklıyor. Bir an evvel bu hükümet gitsin, cemaatler bitsin, gerçek hukuk gelsin. İstemiyoruz bunları, yeter artık, bıktık. Bak bir aldığımızı ikinci bir fiyata alamıyoruz, yönetemiyorlar. Gitsinler, artık erken seçim.”

‘ÇOCUKLAR GERİCİ ZİHNİYETE TESLİM’

Cemaat yurtlarında ölümlere “vicdanımız sızlıyor” diye tepki veren Mehmet isimli yurttaş, “Yurtlarda çocuklara tecavüz ediliyor, çocukları böyle gerici zihniyete teslim ediliyor. Bu gerici zihniyet Türkiye’de içinde çalkalayıp duruyor. Bir kadın bakan vardı ‘bir kereden bir şey olmaz’ dedi. Çocuklarımız yanıyor. Bu cemaat yurtlarını kaldıracaklar, iyi bir eğitimle, devlet yurtlarına iyi bir denetimle çocuklarımız teslim edilecek. Onların çocukları bu cemaat yurtlarında kalıp sınavlara girmeden torpille devlet kademelerine yerleştiler” diye konuştu.

 ‘AÇ KALSINLAR GİTMESİNLER’ 

Mualla Erman, “Aç kalsınlar ama oraya gitmesinler. Yazık günah. O kadar okuyan çocuk heba oldu gitti. Enes Kara dişçilik okuyordu. Dişçilik kolay kazanılan bir bölüm değil. İmam hatip olsaydı hiçbir şey olmazdı. Oralarda 4-5 yaşındaki çocuklara tecavüz ediyorlar. Cemaat çoktan artmış durumdaydı ama kimse bunun farkında değildi” diye belirtti. Cemaat yurtlarında artan ölümlerinin baskılardan kaynaklı olduğunu düşünen Melih Yöne ise şunları söyledi: “Son intihar olayı da çok acı bir şeydi. Öğrenciler barınamamaktan, çaresizlikten cemaat yurtlarına yerleşiyor. Yeterince paraları da yok bu çocukların. Bir sömürü sistemi, din sömürüsüyle karşı karşıyayız. Laiklik diye bir olay var. Din ve devlet işlerini ayıracak.” 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir