Haberler

Tuzla’da atık kağıt işçisinin çekçek arabasını çöpe attılar!

Atık kağıt depolarına yönelik müdahaleler devam ediyor. Tuzla’da belediyeye ait bir iş makinesi bir atık kağıt işçisinin çekçek arabasını alarak çöp konteynerına atıyor.

Artı Gerçek’den Yağmur Kaya’nın haberine göre; videoyu çeken işçilerden biri, “Şu an Tuzla’da işten gelen bir işçinin… Yazık günah ya! Diyecek söz bulamıyorum. Hiçbir şey konuşmak istemiyorum; kelimelerin kifayetsiz kaldığı bir nokta” sözleriyle tepkilerini dile getiriyor.

3 kişi ifadeleri alınmadan tutuklandı

İstanbul Valiliği’nin kararıyla geçtiğimiz haftalarda Ümraniye ve Bakırköy ilçelerinde 100 yakın atık kağıt depolarına baskın düzenlenmiş, 240 kağıt toplayıcısına cezai işlem uygulanmıştı. Geçtiğimiz gün ise yine Çekmeköy ilçesine yüzlerce çevik kuvvet polisleri ve belediye ekiplerince atık kağıt depolarına müdahale edilmiş, müdahele sırasında 3 kişi gözaltına alınarak Savcılıktaki ifadeleri alınmadan tutuklanmıştı. Aynı gece depolara baskın düzenlenmiş ve 200 göçmen olduğu belirtilen kişi gözaltına alınmıştı.

Öte yandan geçimini kağıt toplayarak sağlayan atık kağıt işçilerinin çöpten topladığı geri dönüşüm malzemelerine belediyeler tarafından el konulması dikkat çeken uygulamalardan biri.

Sorun göçmenler ise neden herkes cezalandırılıyor?

İstanbul Valiliği uygulamanın nedenleri arasında huzur ve güncelliği sağlamak, haksız kazanç, çevre kirliliği ve  göçmenlerin atık toplama işinde çalışmasını öne sürerek uygulamanın gerçekleştiğini belirtmişti. Atık kağıt işleri ise Valiliğin aldığı bu karara şu sözlerle tepki göstermişti: “Eğer sorun göçmenlerse niçin tüm çalışanlar cezalandırılıyor?”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir