Muhalefet Sendikalar

Uğur Tekstil çalışanları: Sendikalı olmak suç değildir

ETELGRAF HABER:

URFA – DİSK Tekstil İşçileri Sendikası, Çalışma Bakanlığı’ndan yetki alınmasına rağmen Uğur Tekstil’de çalışan işçilerin sendikal örgütlenmesinin tanınmamasını protesto etti. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (DİSK) bağlı Tekstil İşçileri Sendikası, Uğur Tekstil adlı işyerinin sendikal haklarını 10 gündür tanımamasını yaptığı açıklama ile protesto etti. Urfa 2’nci Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Uğur Tekstil Fabrikası önünde yapılan açıklamada “ Sendika haktır engellenemez Uğur Tekstil işçileri sendika haklarından vazgeçmeyecek” pankartı açıldı. Açıklamaya çok sayıda işçi katıldı. 

SENDİKAYI TANIYIN ÇAĞRISI

 DİSK Tekstil İşçileri Sendikası Bölge Temsilcisi Mehmet Türkmen, Uğur Tekstil çalışanlarının sendikalarına üye olduğunu ve yeterli sayıya ulaşarak Çalışma Bakanlığı’ndan resmi yetkiyi aldıklarını belirtti. Yeterli sayı ile birlikte DİSK Tekstil Sendikası’nın bu işyerinde yetkili ve örgütlü olduğunu belirten Türkmen,  işyeri yönetiminin ise 10 gündür bu sendikayı tanımamakta direndiğini söyledi.  Türkmen, “Sendikalı olmak suç değildir. İşçilerin sendika hakkını tanımamak suçtur. Bu işyeri yöneticileri yetkimizi ve sendikayı tanımamakta inat ediyorlar. Bir an önce Uğur Tekstili buradaki işçilerin haklarına saygı göstermeye çağırıyoruz” dedi.

 DİYALOG ÇAĞRISI

 İşyeri yönetiminin mevcut yetkilerine karşı itirazda bulunarak süreyi uzatmaya çalıştığını belirten Türkmen, “Üzerinden 6 ay da geçse bir yıl da geçse masaya oturmaya gelecekler. Masaya oturdukları esnada geriye dönük tüm haklarımızı talep edeceğiz. Biz bu fabrikanın sendika düşmanı olarak anılmasını istemiyoruz. Eğer onlarda bunu istiyorlarsa biz masaya oturmaya hazırız. Bir kez daha diyalog ve barış çağrısı yapıyoruz” dedi. Türkmen konuşmasını “Yeter ki siz işçiler örgütlülüğünüzden vazgeçmeyin. Uğur tekstilde ki diğer çalışanları da sendikamıza üye olmaya davet ediyorum” diyerek sonlandırdı. Açıklama atılan “Sendika hakkımız engellenemez”  ve “Yaşasın onurlu mücadelemiz” sloganları ile son buldu.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir