Ekoloji

Van Başkale’de sel: Yüzlerce hayvan öldü, tarım arazileri sular altında kaldı

Van’ın Başkale ilçesine bağlı Esenyamaç ve Mutluşar köylerinde yaşanan sel felaketinde ağır hasar meydana geldi. Yüzlerce hayvan ölürken, tarım arazileri sular altında kaldı. Köylerde park halinde bekleyen araçlar da sular altında kalırken, sel nedeniyle 5 evin yıkıldığı mahallede suya kapılan Kader Yurtseven, akrabaları tarafından kurtarıldı. Yurtsever, hayvanlarını toplamaya çalışırken sel sularına kapıldığını söyledi. Zor anlar yaşadığını belirten Yurtsever, “Her şeyimiz gitti. Babam da cezaevinde, burada değil” dedi.

Köylüler yardım çağrısında bulunarak yetkililere seslendi: “Önlem alınmazsa, daha büyük felaketlerle karşılaşabiliriz” uyarısında bulundu. Bölgede incelemelerde bulunan Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Asım Solak, evleri hasar gören ailelerle görüştü. Evleri yıkılan ailelerden 3’ü, ilçe merkezindeki pansiyona yerleştirildi. AFAD ekipleri selden etkilenenlerin ihtiyaçları için çadır kurmaya başladı.

Başkale ve köylerinde son bir hafta içinde meydana gelen sel felaketinde 900’e yakın hayvan ölürken, Gazete Duvarın haberine göre Van Valiliği tarafından konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir