Ana Sayfa Haberler Yandaş Selvi’den Yıldırım için fantastik savunma: “Götürdüğü test kiti ve maske, yanında taşıyabileceği miktarda olduğu için gümrükte yer almadı”

Yandaş Selvi’den Yıldırım için fantastik savunma: “Götürdüğü test kiti ve maske, yanında taşıyabileceği miktarda olduğu için gümrükte yer almadı”

0
Yandaş Selvi’den Yıldırım için fantastik savunma: “Götürdüğü test kiti ve maske, yanında taşıyabileceği miktarda olduğu için gümrükte yer almadı”

Hürriyet yazarı Abdülkasdir Selvi’den Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım için garip bir savunma geldi.

Selvi bugünkü yazısında “Erkam Yıldırım’ın götürdüğü test kiti ve maske, yanında taşıyabileceği miktarda olduğu için gümrükte yer almadı” dedi.

Venezuela ziyaretinin amacı neydi?

Suç örgütü lideri Sedat Peker, mafya-bürokrasi-devlet ilişkilerini ifşa ederken Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam Yıldırım’ın geçtiğimiz aylarda Venezuela’ya iki kez gittiğini ve bu gidişlerin amacının uyuşturucu ticareti için yeni güzergâh belirlemek olduğunu ileri sürmüştü.

Peker’in iddialarına yanıt Erkam Yıldırım’dan değil, babası Binali Yıldırım’dan gelmişti. Yıldırım, oğlunun geçtiğimiz aylarda Venezuela’ya gittiğini kabul etmiş, bu gidişin amacını da “Oğlum Venezuela’ya gitmiştir. Orada bahsedildiği gibi ocakta, şubatta değil geçen sene aralık ayında gitmiştir. Beraberinde de Covid ile mücadele amacıyla orada ihtiyaç sahiplerinin tespiti, maske gibi birtakım malzemeler götürüp dağıtmıştır. Ziyaret amacı da bundan ibarettir.” sözleriyle açıklamıştı.

Maske ve test kitlerine ilişkin gümrük kaydı yok

Bu açıklamadan sonra, gümrük kayıtlarına göre Erkam Yıldırım’ın Venezuela’ya gittiği dönemde iki ülke arasında herhangi bir maske ve test kiti alış verişi yapılmadığı ortaya çıkmıştı.

“Götürebildiği kadarını götürdü”

Yandaş gazeteci Abdülkadir Selvi ise bugünkü köşe yazısında tartışmalara yeni bir boyut ekleyerek Erkam Yıldırım’ın götürdüğü test kiti ve maske’nin, yanında taşıyabileceği miktarda olduğu için gümrükte yer almadığını iddia etti. Selvi, yazısında “1 Ekim-31 Aralık 2020 tarihleri arasındaki gümrük kayıtlarında Venezuela’ya maske sevkıyatı yapılmadığı gündeme getirildi. Erkam Yıldırım’ın yardım maksadıyla götürdüğü test kiti ve maskenin yolcunun yanında taşıyabileceği miktarda olduğu için gümrük kayıtlarında yer almadığı ifade edildi.” dedi.

Türkiye ile Venezuela arasındaki uzaklık 10 bin 500 kilometre olarak görülüyor. Selvi’ye göre Erkam Yıldırım, çantasında taşıdığı maske ve test kitleri için bu kadar yolu gidip sonra da geri dönmüş. Selvi’nin iddiasına göre Yıldırım, bir çanta maske ve test kiti için toplam 21 bin kilometrelik yol kat etmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here