Ekoloji Haberler

Güzelpınar’da halk kazandı. Denizli Valisi: “Makinaları geri çekin” dedi.

Denizli’nin Pamukkale ilçesine bağlı Güzelpınar köylüleri yaşam alanları için verdikleri mücadelede geri adım attırdı.

Bölgeden Telgraf’a ulaşan bilgilere göre Denizli’nin Güzelpınar Mahallesi’nde açılmak istenen taş ocağı konusunda köylülerin tepkisini dün dinleyen Denizli Valisi Ali Fuat Atik, bu gün de bölgeye gitti. Yerinde inceleme yaptıktan sonra, taş ocağının burada yapılmasının doğa katliamına yol açacağını, ayrıca köylüye büyük zarar vereceğini belirterek “Buna izin vermem mümkün değil. Taş ocağının açılacağı en son bölgelerden biri bile değil burası. Doğa katliamına neden olunmasına izin vermeyeceğim” dedi ve makinaların geri çekilmesi talimatını verdi.

Valilik önünde polis müdahalesi olmuştu

Bölgede açılacak taş ocağının doğa katliamına yol açacağını ve bölge halkının en önemli geçim kaynaklarından olan çevredeki doğal bitki örtüsünü tahrip edeceğini belirten Güzelpınar köylüleri dün Denizli Valiliğinin önüne gelmiş ve Valiyle görüşmek istemişlerdi.. Gruba yapılan polis müdahalesi sırasında Güzelpınar muhtarı Ergun Gürsoy bayılmıştı. Polis müdahalesiyle ilgili videolu haber dün Telgraf’ta yer almıştı.

Otoyol yapım şirketinin taş ocağı açma faaliyetini, tüm karşı çıkışlara rağmen sürdürmek istemesi üzerine köylüler önce bölgede eyleme yönelmiş, jandarmanın devreye girmesi üzerine de Denizli Valisi Fuat Atik’le görüşmüşlerdi.

Ne olmuştu?

Aydın-Denizli Otoyolu’nun yapımında kullanılacak olan dolgu malzemesini çıkarmak için Güzelpınar’ın da içinde bulunduğu 3 köye ait bölgede taş ocağı açılmasına karar verilmiş ve bölgeye makinalar gönderilerek çalışmalara başlanmıştı. Bunun üzerine olaya tepki gösteren köylüler, Türkiye’nin ihraçlık kekik  üretiminin yüzde 80’inin yapıldığı bölgede ekmekleriyle oynandığını ileri sürmüş, ve bu yanlıştan dönülmesi talebinde bulunmuşlardı. Güzelpınar halkının yaşam alanlarını savunma mücadelesi basına yansımıştı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir