Haberler Manşet

Yurtsuz öğrencilere ev sahipliğini parklar yapıyor

ETELGRAF HABER:

Ev kiraları ve yurtların fahiş fiyatlarına karşı park ve bahçelerde kalarak protesto eylemlerini sürdüren üniversite öğrencileri, “Binlerce genç birleşip bu düzene karşı barınma hakkını da, parasız eğitim hakkını da alabiliriz” dedi. Ev kiraları ve yurtların fahiş fiyatlara karşı gece dışarıda kalarak durumu protesto eden üniversite öğrencilerinin eylemleri devam ediyor.  Öğrenciler, Türkiye’nin dört bir yanında parklarda sabahlayarak gerçekleştirdikleri protesto gün geçtikçe yayılıyor. İstanbul’un çeşitli yerlerinde öğrenciler parklarda kalıyor. Gençlik Hareketi Koordinasyonu, Şişli’de bulunan Maçka Parkı’nda, “Barınamıyoruz Hareketi” Levent’te bulunan bir parkta, “Yurtsuzlar Hareketi” ise Kadıköy’de bulunan Moda Parkı’nda protestolarına devam etti.

 BARINMA SORUNU

 Maçka Parkı’nda bir araya gelen Gençlik Hareketi Koordinasyonu, parkta yere eşyalarını sererek açıklama yaptı. Gençlik Hareketi Koordinasyonu üyesi Ece Köroğlu, öğrenciler olarak barınma sorunu yaşadıklarını ifade ederek, “Devlet yurtları dolmuş durumda, öğrenciler sürekli yedeklere atılıyor. Kiralar katlanarak arttı. Buna karşı bir çözüm bulunmuyor” dedi. 

SON 10 YILDA 2 YURT 

Çözümün olduğunu bildiklerini söyleyen Köroğlu, “Barınma sorununa çözüm bulunabilir. Madem çözüm bulmuyorlar biz de taleplerimizi söylüyoruz diyerek yola çıktık. Öncelikli problem yurtların yetersiz olmasıydı. Saraylar neden var, onları yurt yapın. Gereksiz AVM’ler kapatılsın yurt yapılsın diyoruz. İstanbul’da son 10 yılda 2 tane devlet yurdu yapılmış. Onun haricinde hep yandaş vakıflara, derneklere ödenek ayrılmış. Onlar kapatılsın devlet yurdu olsun” diye belirtti.

 BİRLEŞEREK HAKKIMIZI ALABİLİRİZ

 Emekçilerde onların çocuklarının zorlu kira fiyatlarıyla yaşamak zorunda olmadığının altını çizen Köroğlu, “Artan kira fiyatlarına karşı devletin denetim yapması gerekir. Gerekirse fahiş fiyatlara karşı kapatmalar yapmasını bekliyoruz. Bu sorunların çözümleri var. Arkadaşlarımız umutsuz olmasınlar. Biz 3-4 kişi birleşip kiralarda oturuyoruz. Binlerce genç birleşip bu düzene karşı barınma hakkını da, parasız eğitim hakkını da alabilir diye düşünüyoruz. Bugün burada sabahlayacağız, yarın başka bir yerde hakkımızı almak için mücadele edeceğiz” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmanın ardından öğrenciler sohbetler eşliğinde parkta oturmaya başladı. Parkın içinden geçen yurttaşlar öğrencilerin yanına gelerek öğrencilere destek verdi. Öğrenciler parkta sabahlayacaklar. 

YAĞMURA RAĞMEN DİRENİŞ

 Kadıköy’de de “Yurtsuzlar” adı altında Moda Sahili’nde bir araya gelen öğrenciler barınma haklarını talep ettiler. Öğrencilere Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekili Serpil Kemalbay’ın yanı sıra öğrenci örgütleri de destek sundu. Sahilde oturup sohbet eden gençler yağmur yağması üzerine çadır kurdu. Yağmura rağmen eylemlerini sürdüren öğrencilere çevredeki yurttaşlarda yiyecek, içecek getirerek destek sunuyor. Öğrencilerin sahildeki bekleyişleri şarkılar ve halaylar eşliğinde sürüyor. 

ESKİŞEHİR 

Eskişehir’de “Kalacak yerimiz yok, #Barınamıyoruz” diyen öğrenciler polis tarafından gözaltına alındı. Ülke geneli kiraların aşırı bir şekilde yükselmesi sonrası kalacak yer bulmakta zorlanan üniversitesi öğrencileri nöbet eylemi yapmak istedi. Eskişehir’de barınma hakkı için nöbet eylemi yapmak isteyen öğrencilere polis müdahale ederek, birçok öğrenciyi gözaltına aldı. 

ADANA 

 Adana’da Öğrenci Sendikası üyesi gençler, İnönü Parkı’nda yaptıkları oturma eylemiyle fahiş ev kiralarına ve yurt soruna dikkat çekti. Oturma eylemi yapan öğrenciler, parka gelen polisler tarafından Genel Bilgi Taraması’ndan (GBT) geçirildi. Polis, öğrencilerin izin almadığı gerekçesiyle engelleme çalıştı. Ancak öğrenciler bir süre oturup dağıldı.

İZMİR

İzmir’de yüksek ev kiraları ve yurtların yetersizliği nedeniyle kalacak yer bulmakta zorlanan üniversite öğrencileri, parkta sabahlama eylemini üçüncü gününde de sürdürüyor. Buca’daki Hasanağa Parkı’nda toplanan öğrencilere, Eğitim- İş Sendikası üyeleri de destek verdi. İzmir Valiliği’nin “otelleri öğrencilere açacağız” açıklamasına tepki gösteren ve KYK yurtlarında 20 bininci yedekte bulunan arkadaşları olduğunu aktaran öğrenciler, “Bu sorun, sadece burada fiziki olarak bulunan bizlerin değil milyonlarca üniversitelinin sorunudur. Birkaç otel açmak gibi göstermelik, sözde çözümlerle çözülemez. Bizler kiralara üst sınır getirilmesini, KYK yurtlarının artırılmasını, yurt ücretlerinin düşürülmesini ve bursların artırılmasını istiyoruz” dedi.

Kendilerine “Yurtsuzlar” adını veren ve Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) kampüsünün yer aldığı Buca’daki Hasanağa Parkı’nda toplanan öğrenciler, “Barınamıyoruz, Sokaklardayız” eylemine devam ediyor. CHP İzmir milletvekillerinin ardından bu kez Eğitim- İş Sendikası İzmir şubeleri öğrencilere destek vermek için parka geldi.

Eğitim- İş İzmir 2 No’lu Şube Başkanı Ahmet Cangı, üniversiteli gençlerin barınma ve beslenme sorununun bir türlü çözüme ulaştırılamadığını belirterek, “Maalesef ki öğrencilerimiz özel yurtlara, emlakçıların eline düşürüldü. Bunun yanında taşradan gelen, gariban, ekonomik durumu iyi olmayan aile çocukları maalesef tarikat yurtlarında. Bu ülkenin geleceği karartılma noktasına getirildi. Eğitim- İş olarak diyoruz ki; her zaman laik, çağdaş, bilimsel, kamusal eğitimi savunan bizler, her zaman sizlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Maddi manevi bize düşen görevi her zaman yapacağız. Faşizmi hep birlikte yıkacağız” diye konuştu.

“20 BİNİNCİ YEDEKTE OLAN ARKADAŞLARIMIZ VAR”

Öğrenciler adına yapılan açıklamada ise “Pandemi sonrası, eksik ve yetersiz yurtlar ve fahiş kiralar nedeniyle kazandığımız üniversitelerin bulunduğu şehirlere gelemiyoruz. KYK yurtlarında 20 bininci yedekte olan arkadaşlarımız var. Pandemi süreçlerinde niteliksiz online eğitim ile yüz yüze gelmiş olan bizler, şimdi de barınma sorunlarıyla yüz yüzeyiz. ‘650 TL neyinize yetmiyor’ diyenlere karşı bizler, memleketin farklı yerlerinde sokaklarda kalan üniversitelileriz. ‘Sokakta bir arada kalamazsınız’ diyenleri de duyduk, evimiz yok diye gözaltına alanları da… Bütün bunlara karşı birlikte mücadele edersek kazanabileceğimizi biliyoruz” denildi.

“BİRKAÇ OTEL AÇMAK GİBİ GÖSTERMELİK, SÖZDE ÇÖZÜMLERLE ÇÖZÜLMEZ”

Hükümet kanadından ve İzmir Valiliği’nden yapılan “otelleri öğrencilere açacağız” açıklamalarına da değinilin açıklamada şunlar kaydedildi:

“Barınma mücadelemizi yükselttikçe iktidar tarafından bazı otellerin üniversiteliler için açıldığı bilgileri geliyor. Buradan söylüyoruz; bu sorun, sadece burada fiziki olarak bulunan bizlerin değil milyonlarca üniversitelinin sorunudur. Birkaç otel açmak gibi göstermelik, sözde çözümlerle çözülemez. Bizler kiralara üst sınır getirilmesini, KYK yurtlarının artırılmasını, yurt ücretlerinin düşürülmesini ve bursların artırılmasını istiyoruz. Ve bu taleplerimizi yükseltmeye de devam edeceğiz.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir