Ana Sayfa Ekoloji BERGAMALI KÖYLÜLER: TARIM ALANLARIMIZI SATTIRMAYACAĞIZ

BERGAMALI KÖYLÜLER: TARIM ALANLARIMIZI SATTIRMAYACAĞIZ

0
BERGAMALI KÖYLÜLER: TARIM ALANLARIMIZI SATTIRMAYACAĞIZ


Altın madenine karşı mücadelenin öncüllerinden olan Bergama köylüleri bu defa
AKP iktidarının 2012 yılında Büyükşehir belediyesi statüsündeki köylerin mahalleye dönüştürülmesinin ardından köylerin meraları, işletmeleri, gayrimenkulleri yani köylülerin ortak alanları belediyelere devredilmişti.
Bergama Belediyesi meclisinin kırsal kesimde bulunan 831 bin 939 metrekare tarım arazisini satışı çıkartılması kararı Bergama Demokrasi Platformu ve köylüler tarafından Bergama Adliyesi önünde yapılan basın açıklaması ile protesto idildi. Çok sayıda kişinin katıldığı basın açıklamasının ardından Bergama Adliyesinde kararın iptali için dava açıldı.
Bergama Demokrasi Platformu adına yapılan basın açıklamasında “Ata yadigarı topraklar köylülerin alın teridir. Köylerimizde hayırsever vatandaşların köyün okulunu, camisini ve yoksulunu gözetmek için muhtarlıklara bağışladığı veya imece yoluyla köye kazandırılan tarım arazileri onlarca ailenin ekmek kapısıdır. Bergama Belediyesini uyarıyoruz sizlere emanet edilen bu topraklara ihanet etmeyin. Haraç mezat satmaya kalkışarak köylerimizde huzuru kaçırıp insanları açlığa mahkum etmeyin. Aşağıkırıklar, Ayaskent, Çitköy, Dağıstan, Ferizler ve Kadıköy’ün tarım arazilerini sattırmamakta ve sonuna kadar korumakla kararlıyız. Bu tarlalar köylülerinden hangi siyasi anlayış satarsa satsın karşısında olduk ve olmaya devam edeceğiz” denildi.
Basın açıklamasının ardından Avukatlar ve Muhtarlar tarafından Bergama Adliyesine gidilerek Belediye Meclisinin kararının iptali için dilekçe verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here