Ana Sayfa Haberler Dargeçit JİTEM davasında savcı beraat istedi

Dargeçit JİTEM davasında savcı beraat istedi

0
Dargeçit JİTEM davasında savcı beraat istedi
fotoğraf failibelli org

Aralarında dönemin karakol komutanının da bulunduğu 18 kişi hakkında “taammüden öldürme” suçlamasıyla açılan Dargeçit JİTEM davasında savcı, sanıklar hakkında inandırıcı delil olmadığını söyledi. Cezasızlık politikasına dikkat çeken avukat Erdal Kuzu, mütalaaya şaşırmadıklarını söyledi.

Esas hakkında mütalaa verilen duruşmada savcı, sanıklar ile ilgili, “öldürme eylemine iştirak ederek üzerlerine atılı suçu işlediğini gösterir her türlü şüpheden uzak kesin ve inandırıcı delil elde edilemediği” gerekçesiyle beraat talep etti.

‘MÜTAALA HUKUKİ DAYANAKTAN YOKSUN’

Gazete duvarın haberine göre ,Daha sonra duruşmada söz alan avukat Erdal Kuzu, mütalaanın dosyada ortaya çıkan gerçeğin üstünü örtemeyeceğinin altını çizerek, “Sanıklar mağdurların ve halkın nezdinde cezalandırılmışlardır. Bu dosyada verilen bu mütalaa hukuki dayanaktan yoksundur. Ayrımcılık gütmektedir. İdeolojik niteliktedir. Dolayısıyla mütalaayı kabul etmiyoruz” dedi.

‘OĞLUMUN KATİLLERİ İLE YAŞAMAK İSTEMİYORUM’

Duruşmada söz alan kaybedilen Davut Altınkaynak’ın babası Abdülaziz Altın kaynak, “O günlerin canlı tanığıyım. Abimle birlikte gözaltına alındım. Herkes için adalet önünde eşit olmak istiyoruz. Sanıkların tutuklu yargılanmasını beklerken, tutuksuz yargılanmasının talep edilmesi bizi şaşırtmıştır. Hukuk düzeninin bu şekilde suçluları koruduğu bir ülkede yaşamak istemiyorum” dedi

Baba Altınkaynak da kaybedilen 12 yaşındaki oğlunun fotoğrafını mahkeme heyetine göstererek, “Davut 12 yaşındaydı onu 12 metre derinliğinde bir kuyudan çıkardık. 12 yaşında yakılarak katledilen bir çocuğun katilleri ile birlikte yaşamak istemiyorum. Adalet varsa benim oğlum 12 yaşında katledildi, katleden kişilerin cezalandırılmasını istiyorum” diye konuştu.

KARAR DURUŞMASI 28 HAZİRAN’DA

Mahkeme heyeti, dönemin Dargeçit Savcısı Adem Kul’un bu celse bildirilen adresinden yeniden tanık sıfatı ile beyanının alınmasına yönelik talimat yazılmasına, yazılacak talimata tanığın bizzat SEGBİS sureti ile beyanının alınmasının istenmesine, tanık hakkında doğrudan zorla getirme emri düzenlemesi istenmesine, taraflara iddia makamının mütalaasına karşı savunma ve beyanda bulunmak üzere karar duruşması olacak şekilde, bir sonraki duruşmanın 28 Haziran’a ertelenmesine karar verdi.

fotoğraf :faili belli internet sitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here