Haberler

Yüz binlerce Brezilyalı Bolsonaro rejimine karşı sokaklarda

Yüz binlerce Brezilyalı Jair Bolsonaro’nun koronavirüs döneminde yarattığı kaosa ve neoliberal politiklara karşı dün Rio şehrinin sokaklarını doldurdu.

Telesur’da yer alan habere göre, yüz binlerce kişi koronavirüs salgını politikaları nedeniyle yaklaşık 460 bin insanın ölümünden sorumlu tuttukları Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’yu protesto etmek için sokaklara döküldü. İşçi sendikaları, sol siyasi partiler ve sosyal örgüt ve grupların çağrısıyla başta başkent Brasilia ile Rio de Janeiro ve Sao Paulo gibi büyük kentler olmak üzere ülke genelinde yaklaşık 200 noktada miting ve yürüyüşler yapan halk, koronavirüs aşısı talebinde de bulundu.

Talepler ortak

Rio’da sokakları dolduran yüz binlerce Brezilyalı’nın talepleri ortak. Ücretsiz sağlık, eğitim, aşı talebiyle bir araya gelen Brezilyalılar Bolsonaro’yu istifaya davet etti.

23 Mayıs’ta bir motosiklet yarışında konuşan Bolsonaro, Brezilya’daki yerel ve vali ve yöneticilerin “hiçbir bilimsel kanıta ve veriye dayanmadan özgürlükleri kısıtlayarak sokağa çıkma yasağı getirdiğini” savunmuştu.

Ancak Brezilya’da bugüne kadar 16.4 milyon koronavirüs vakası tespit edildi.

Eylemlere katılan ve koronavirüs nedeniyle kardeşini kaybeden 48 yaşındaki Kuaför Osvaldo Bazani da Silva: “Daha fazla Brezilyalıyı kaybedemeyiz. Bu hükümet düşene kadar her gün sokaklara çıkmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir