Ana Sayfa Haberler 1 milyon yolcu kapatise verilen havalimanına 18 aydır yolcu inmedi

1 milyon yolcu kapatise verilen havalimanına 18 aydır yolcu inmedi

0
1 milyon yolcu kapatise verilen havalimanına 18 aydır yolcu inmedi

Yapımı için 76 milyon 521 bin lira harcanan Balıkesir Merkez Havalimanı’na yılda 1 milyon yolcu garantisi verilse de hizmete açıldığı 10 Şubat 2020’den bu yana havalimanına tek uçağın dahi inmediği ortaya çıktı.

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, teknik uzmanından güvenliğe kadar havalimanında çalışacak 99 kişilik personel ekibi oluşturuldu. Yeni havalimanı, 10 Şubat 2020’de resmen hizmete açıldı. Ancak, ne açıldığı gün ne de sonraki günlerde havalimanına tek uçak dahi iniş yapmadı.

3 yılda 76 milyon harcadılar

AKP hükümeti, 2016’da nüfusu 1 milyon 187 bin olan Balıkesir’e bir havalimanı yapma kararı aldı. Yolcu sayısı 1 milyon hedeflenen ve proje tutarı 30 milyon lira olarak belirlenen havalimanı için 2019 sonuna kadar yapılan harcama proje bedeli iki katını aşarak 76 milyon 521 bin liraya ulaştı.

CHP Balıkesir Milletvekili Fikret Şahin, Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’na Balıkesir’e niçin uçak gelmediğini sordu. Bakan, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle yolcuda azalma olduğundan Balıkesir’e sefer yapılamadığı yanıtını verdi. CHP’li Şahin, “Hemşerilerimiz havalimanının derhal tam kapasite hizmete girmesini bekliyor. Yapılan 76 milyonluk yatırımın boşa gitmesine izin veremeyiz” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here