Haberler

83 yaşındaki tutuklu Mehmet Emin Özkan’a işkence devam ediyor

Diyarbakır D Tipi Hapishanesi’nde kalan 83 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’a gün içerisinde yemek verilmediği ortaya çıktı.

Mehmet Emin Özkan, önceki gün sağlık raporu gerekçesiyle Elazığ’daki bir hastanenin Nöroloji bölümüne sevk edildi. Elazığ’da götürüldüğü Nöroloji bölümü, yetkili hastanenin Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi olduğu gerekçesiyle, Özkan tekrar Diyarbakır’a sevk edildi. Aynı gün gece saatlerinde Elazığ’dan getirilen Özkan’a, gün içerisinde yemek verilmediği belirtildi.

Sevkin sebebi anlaşılamadı

Özkan’ın avukatı Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Aslıhan Bulut, Özkan’ın Elazığ’da hastanenin Nöroloji bölümüne sevk edilmesine bir anlam veremediklerini ve gerekçesini yetkililerden öğrenemediklerini ifade etti. Bulut, “Nöroloji servisine götürülmüş ancak Elazığ’daki hastane, yetkili hastane ve doktorların Diyarbakır’da bulunan Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi olduğunu ileri sürerek Özkan’ı Diyarbakır’a sevk etmişler. Özkan, gelecek hafta Gazi Yaşargil Hastanesi’nde nöroloji bölümüne sevk edilecek ve daha sonrasında ise heyet raporunun çıkacağını düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

Ring aracıyla hastaneye götürmüşler

Özkan’ın önceki gün sabah erken saatlerde Elazığ’a sevk edildiği, gece geç saatlerde tekrar hapishaneye getirildiğini belirten Bulut, şunları söyledi: “Önceki gün hastaneye götürüldü ve ring aracıyla götürülmüş. Bizler normalde ambulansla götürüleceğini düşündük ve acil bir şekilde götürdüklerinden bir talepte de bulunamadık. Özkan’a, götürülüp getirilene kadar hiçbir şekilde yemek verilmemiş. Yemek vermeme gerekçesi olarak da cezaevinde kumanya verilmemesi öne sürüldü. Normal şartlarda tutukluya öğle ve akşam kumanyasını vermeleri gerekiyordu. Bizler bu konuda Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacağız. Özkan zaten hasta olması nedeniyle durumu iyi değil. Özkan’ın refakatçiliğini yapan oğlu Ahmet ile cezaevinde görüştüğümde bana ‘Babamı hastaneden getirdiklerinde açlık ve yorgunluk nedeniyle durumu ağırdı. Babamın öleceğini düşündüm’ dediğini belirtti.”

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir