Haberler

AİHM, Türkiye’de Facebook paylaşımı yüzünden mahkum olan imamı haklı buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), “PKK militanlarına benzer” kişilerin fotoğrafını Facebook hesabından paylaştıktan sonra, “terörü övmek” suçundan mahkum olan Diyarbakırlı bir imamı haklı buldu.

Resul Üçdağ isimli, 1966 doğumlu Diyarbakır’da yaşayan imamın 2019 yılında yaptığı başvuruyla ilgili kararını açıklayan AİHM, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ‘nin (AİHS) adil yargılanma hakkıyla ilgili 6. maddesi ile ifade ve düşünce özgürlüğünün korunmasıyla ilgili 10. maddesini ihlal ettiğine hükmetti. Türkiye karar gereği, Üçdağ’a 6 bin 736 euro tazminat ödeyecek.,

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde devlet memuru olarak resmi imam görevinde bulunan Üçdağ, üzerlerindeki üniformadan “PKK’lı militanlara benzediği” öne sürülen kişilerin iki fotoğrafını Facebook’ta paylaşarak terörü

övmek ve yaymak suçundan bir yıl 6 ay 22 gün tecilli hapis cezasına çaptırılmıştı.

AİHM’in gerekçeli kararı

Temyiz talebi reddedilen imamın, Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı kişisel başvuruda, zaman aşımı gerekçe gösterilerek reddedilmişti.

AİHM gerekçeli kararında, makul bir gerekçe göstermeden sadece Facebook paylaşımı yüzünden terörü övmek ve cesaretlendirme suçundan imamın mahkum olmasının ve Anayasa Mahkemesi’ne yapılan başvurunun, “katı bir kuralla zaman aşımı “ gerekçesiyle reddedilmesinin insan hakları için ihlal teşkil ettiğine hükmetti.

Resim

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir